Connect with us

Останато

Хрватска би можела на 1 јуни да добие позитивна оценка за еврото

Објавено

на

Европската комисија планира на 1 јуни да објави извештај за конвергенција, во кој Хрватска би можела да добие конечна оценка за подготвеноста да го воведе еврото.

Според агенцијата „Хина”, извршниот потпретседател на Комисијата, Валдис Домбровскис, денеска потврди дека Комисијата планира да објави извештај за конвергенција на 1 јуни.

„Во Хрватска, показателите за задолженоста значително се намалија во изминатите години и покажуваат тренд на натамошен пад. Ова испраќа важен сигнал пред извештајот за конвергенција… Како што знаете, Хрватска има намера да го усвои еврото како своја валута од 1 јануари 2023 година”, истакна Домбровскис на прес-конференција.

Комисијата објавува извештај за конвергенција на секои две години. Според последниот извештај од јуни 2020 година, Хрватска ги исполнила сите критериуми за влез во еврозоната, освен членството во Европскиот механизам за девизен курс (ЕРМ II), но во меѓувреме и тоа е исполнето.

Останато

Што научивме од овогодишната конференција за е-трговија?

Објавено

на

Во организација на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија – АЕТМ, на 11-ти ноември се одржа Петтата конференција за е-трговија, на тема “E-commerce. Accelerate!”, на која присуствуваа над 470 лица со физичко присуство, а истата ја следеа и преку 130 лица со онлајн присуство. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Невработеноста во еврозоната на рекордно ниско ниво од 6,5 проценти

Објавено

на

Невработеноста во еврозоната падна на рекордно ниско ниво од 6,5 проценти во октомври, покажуваат бројките што ги објави „Евростат“, статистичката агенција на ЕУ. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Просечната плата во октомври во Црна Гора изнесувала 720 евра

Објавено

на

Просечната плата без даноци и придонеси во Црна Гора во октомври, според податоците на Управата за статистика (Монстат), изнесувала 720 евра и е за 0,3 проценти повисока од септември. (more…)

Продолжи со читање

Популарно