Connect with us

Останато

Хрватската куна заминува во историја, Хрватска го воведува еврото!?

Објавено

на

Иако пред два месеци беше најавено одложување на процесот за приклучување на Хрватска во банкарската унија и ERM II, агенцијата „Fitch” сепак верува дека процесот со давање „зелено светло“ за воведувањето на еврото како платежно средство ќе оди според планираното и покрај застоите кои ги предизвика пандемијата со коронавирусот.

Тоа ќе значи и заминување на хрватската круна во историјата.

Владата на Хрватска уште пред еден месец се изјасни дека ги исполнила сите 19 реформски мерки, а овие денови и Хрватската народна банка се огласи дека банките во земјата успешно го минале тестот за нивниот квалитет кој го спроведе Европската централна банка (ЕЦБ).

Хрватската влада наскоро треба да ги извести европските институции за примената на сите мерки, а ЕЦБ треба да ги извести земјите-членки на еврозоната за резултатите од проценката на пет хрватски банки. Со тоа земјата ќе се најде во чекалната за влез во еврозоната во која мора да помине најмалку две години и шест месеци.

Нивниот позитивен одговор се очекува до средината на јули, пишува „Јутарњи лист“, по што постапката наложува испраќање на официјално барање за влез во ЕРМ II и да се воспостави тесна соработка помеѓу ХНБ и ЕЦБ.

Според неофицијалните информации, овој процес треба да заврши кон крајот на месец јули. Доколку Хрватска го направи првиот чекор на патот кон еврото, прашањето коешто се поставува е кога еврото ќе се користи во секојдневна употреба.

Искуството на другите земји покажува дека овој период може да варира од две и пол години, колку што и беше потребно на Словенија, па се до 11 години, колку што и требаше на Литванија од 2004 до 2015 година.

Останато

Евростат: БДП на еврозоната зголемен за два проценти во однос на првиот квартал

Објавено

на

Според првата проценка на статистичката служба на ЕУ објавена претходната недела, бруто домашниот производ (БДП) на еврозоната се зголеми за два проценти во периодот од април до јуни во споредба со првиот квартал годинава. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Поштите на Србија и Северна Македонија потпишаа Протокол за деловна соработка во рамките на „Отворен Балкан”

Објавено

на

Директорите на Поштите на Србија и Северна Македонија, Зоран Ѓорѓевиќ и Јани Макрадули во Белград потпишаа Протокол за деловна соработка, во рамки на иницијативата „Отворен Балкан”. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Донесен ребалансот на Буџетот, повеќе финансии за поддршка на стопанството и граѓаните

Објавено

на

Собранието во текот на вчерашниот ден со 56 гласови „за” и 37 „против”, го донесе ребаланост на Буџетот за 2021 година. За ребалансот се гласаше на петтиот ден од расправата во законодавниот дом. (more…)

Продолжи со читање

Популарно