Connect with us

Останато

Хрватите се повеќе штедат и чуваат големи депозити во банка

Објавено

на

Хрватите во просек штедат по 63 евра месечно што е значителен раст во штедењето, но сеуште се на половина од средна и источна Европа, во која има рекордери, со просечно заштедени 239 евра, станува збор за Австрииците. Следни се Словаците кои во просек штедат 106 евра месечно, а потоа Чесите со 88 евра. Помалку од Хрватите штедат, на пример, Украина и Романија (по 53 евра) и Србија (37 евра).Заштедите на хрватски граѓаните во банките во крајот на август годинава изнесува повеќе од 159,9 милијарди куни, покажуваат податоците на Хрватската народни банка (ХНБ) и износот на депозитите го чуваат во банките.

Во станбените штедилници, граѓаните сеуште имаат депозити во висина од 6,5 милијарди куни.

23 хрватски осигурителни компании во сегментот осигурување на живот, кој исто така може да се смета како вид на заштеда, премијата што ја исплаќаат на годишно ниво во просек изнесува повеќе од 2 милијарди куни.

Тогаш, 25-годишниот, цитиран од ХНБ, просечната годишна стапка на раст на штедењето на домаќинствата изнесуваше 16,9%, а највисоките стапки беа забележани во раните 1990-ти, кога понекогаш надминуваат 70%. Само во кризата од 1999 година, според ХНБ, имаше намалување на штедењето, за 2,3%.

Најголем апсолутен пораст беше остварен во 2001 година, а ХНБ не потсетува дека е мотивиран од замена на поранешните национални валути, германски марки, италијански лири, франк франк и други. Така, во 2002 година, еврото ја замени германската марка како најпосакувана валута на заштеди во Хрватска. Од тогаш, уделот на депозити во евра во вкупните депозити никогаш не паднал под лимитот од 75%, а ХНБ проценува дека е тешко да се очекува дека заштедите во куни би можеле да преземат доминантна улога, особено во поглед на објавувањето на неодамнешниот влез на еврозоната.

Останато

5 совети за шопинг на Black Friday!

Објавено

на

Додека шопингот на Black Friday може да изгледа како бурен и стресен процес, сакаме да ве известиме дека не мора да биде баш така. Добрата вест е дека ние направивме истражување и навистина го смаливме целиот процес во прилично компактен водич кој не само што може да се искористи на Black Friday, туку и навистина секој шопинг.

(more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Што е Ravencoin и зошто е важен во светот на криптовалутите?

Објавено

на

Единствената цел на Ravencoin е да овозможи трансфер на средства од една личност на друга преку блокчејн технологија. Ravencoin користи уникатен ASIC резистентен алгоритам наречен x16r. Ravencoin е отпорен на ASIC затоа што постојано го менува редоследот на алгоритмите на хаширање. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Остар пад на акциите на Волстрит

Објавено

на

Берзанските индекси на Волстрит вчера остро паднаа втор ден по ред, при што под најголем притисок беше енергетскиот сектор поради падот на цените на нафтата, а остро падна и трговскиот сектор поради слабите деловни резултати на неколку компании. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange