Connect with us

Домашни банки

Халкбанк нов официјален спонзор на македонскиот ракомет

Објавено

на

Денес, 24 октомври, во присуство на медиумите, спортските новинари и претставници на Ракометната Федерација на Македонија, во просториите на Бизнис центарот на Халкбанк, и официјално беше потпишан договорот за годишно спонзорство помеѓу Халкбанк и РФМ.

На претстојниот утрешен квалификациски натпревар помеѓу репрезентацијата на Македонија и Турција за Европското првенство во 2020 година, ракометарите на Македонската репрезентација за прв пат ќе носат дресови со логото Халкбанк.

Имено, логото на Халкбанк ќе се користи на сите дресови кои се користат во натпреварувањата на Сениорската машка, Сениорската женска и националните репрезентации во млади категории во машка и женска конкуренција (младински, кадети и пионери).

Тргнувајќи од својата определба да биде „банка на луѓето“, каде оддава признание дека секој еден е еднакво важен, градејќи и негувајќи уникатна, нераскинлива врска со сите свои корисници, Халкбанк одлучи да ги поддржи македонските машки и женски ракометни репрезентации во нивните понатамошни успешни спортски походи, се до крајот на 2019 година.

„Ние како банка отсекогаш сме го препознавале и наградувале успехот кој се темели на посветеност, натпреварувачки дух и тимска работа. Особено сега, кога е актуелна нашата корпоративна кампања ‘Важни се луѓето’, сметаме дека е исклучително важно да ја покажеме нашата поддршка и кон македонскиот ракомет, како можеби и најклучната гранка на националниот спорт, и заедно со сите македонски граѓани и верните навивачи да им дадеме дополнителен мотив на ракометарите да продолжат преку победи“, изјави Др. Билал Суџубаши, генерален директор на Халкбанк.

„Навистина ме радува фактот што Халкбанк искрено ги препознава вистинските вредности во сите сегменти на нашето живеење, а секако не исклучувајќи го тука и македонскиот ракомет. Од името на целата Федерација сакам да ја изразам нашата благодарност за оваа поддршка, бидејќи токму ваквите партнерства ни даваат шанса да покажеме пред светот дека навистина имаме квалитетен ракомет и вистински велемајстори“, изјави Претседателот на Ракометната Федерација на Македонија, г-дин Живко Мукаетов.

На прес-конференцијата беа присутни селекторот на Машката ракометна репрезентација на Македонија Раул Гонсалез, како и капитенот на Македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров, кои исто така ја истакнаа својата благодарност кон Халкбанк, како најнов поддржувач на македонската ракометна репрезентација, и истовремено посочија дека се надеваат на долга и успешна соработка која несомнено ќе придонесе за многу нови победи. Тие истовремено ја најавија и новата серија претстојни натпревари, почнувајќи со квалификацискиот натпревар за ЕП 2020 помеѓу репрезентациите на Македонија и Турција.

Инаку, поддршката на Халкбанк на Ракометната Федерација на Македонија се случува токму во екот на настапите на машката ракометна репрезентација, а првиот квалификацискиот меч со Турција ќе се одигра утре во спортската сала „Боро Чурлевски“ во Битола со почеток од 20.15 часот. Веднаш по мечот со Турција, следи гостувањето во Грција на 28 октомври, каде македонските ракометари повторно ќе го носат дресот закитен со логото Халкбанк.

Домашни банки

CyberMonday @i-bank store на Стопанска Банка АД Скопје

Објавено

на

Во екот на најголемите глобални online настани Стопанска банка одлучи да организира свој сопствен online настан со цел промоција на e-commerce кај одбрани локални трговци, но и купувањето online од страна на корисниците на платежни картички.

Cyber Monday ќе се одржи се разбира во понеделник, на 26ти ноември и тоа во i-bank store филијалата на Стопанска Банка.

Учесниците на Cyber Monday ќе добијат износ до 5.000 денари на платежна картичка и термин од 10 минути за online купување на македонски e-commerce страници! Значи, de facto, одлична прилика за бесплатен шопинг 🙂

Се што треба да направите за да пројавите интерес за учество е да одговорите на прашалниот на тука, а потоа очекувајте да бидете извлечени и контактирани за учество во првиот Cyber Monday настан во i-bank store!

Банката по случаен избор ќе избере вкупно 30 учесници кои ќе добијат 10 минутен термин во понеделник, на 26ти ноември да ги испробаат своите online шопинг спобности во филијалата i-bank store. Секако, се што ќе си купат ќе си биде нивно 🙂

Продолжи со читање

Домашни банки

Банките нема да им наплаќаат на социјалните случаи за деблокирање на сметките

Објавено

на

Банките нема да им наплаќаат на социјалните случаи за деблокирање на сметките поради неплатени долгови. На вчерашната средба на Банкарската асоцијација со министерот Тевдовски и министерката Дескоска, банките се согласиле да не наплаќаат надомест доколку се блокира сметка на човек кој е социјален случај, прима алиментација, хуманитарна помош или друг вид заштитен приход. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

ЕБОР: Во Македонија има многу банки, а пазарот е мал

Објавено

на

Во Македонија има многу банки а пазарот е мал. Во најновиот извештај за за транзицијата 2018-2019, ЕБОР сугерира конослидација на банкарскиот сектор и развивање на капацитетите за обновлива енергија. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange