Connect with us

Странски банки

Хакирана Централната банка на Нов Зеланд

Објавено

на

Централната банка на Нов Зеланд беше мета на хакери, кои како што беше објавено, веројатно успеаја да добијат приватни податоци на дел од корисниците, но и на самата банка.

Хакирана е и компанијата што споделува информации од Резервната банка на Нов Зеланд, објави „AP News“.

Гувернерот Адријан Ор изјави дека хакерскиот напад е запрен, и дека главните функции на банката би требало да останат оперативни.

„Работиме на случај со сајбер експерти за компјутерски криминал и други релевантни тела, како дел од нашата истрага во врска со хакерскиот напад“, рече Ор.

Странски банки

Светска банка го откажа извештајот Doing Business поради „местење“ на рангирањето

Објавено

на

Светската банка го откажа објавувањето на извештајот за регулативата за водењето бизнис во земјите ширум светот откако истрагата открила „непримерен притисок“ на челниците при составување на табелата и спорниот пласман на Кина но и на Саудиска Арабија, Обедиенетите Арапски Емирати и Азербејџан. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Србија издаде “зелена обврзница” на износ од една милијарда евра за прв пат во својата историја

Објавено

на

Со издавањето на зелената обврзница, Србија во четвртокот стана една од ретките европски земји и единствена европска земја надвор од Европската унија што издаде зелен инструмент, објави Народната банка на Србија, наведувајќи дека Србија реализирала две емисии на меѓународниот финансиски пазар.Еврообврзница во евра (двојна транша). (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

(ВИДЕО) Германската централна банка пере пари во вистинска смисла на зборот!?

Објавено

на

Кога банкнотите ќе се извалкаат, германската централна банка Бундесбанк, ги пере во вистинска смисла на зборат. (more…)

Продолжи со читањеПопуларно