Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Криптовалути

Хакери украле 7.000 криптовалути во вредност од 41 милиони долари

Објавено

на

Хакери украле биткоини во вредност од 41 милион долари од берзата Бајненс, една од најголемите берзи за криптовалути во светот, соопшти компанијата.

Ова, како што оценува Ројтерс, е последна во низата кражби од криптоберзи ширум светот.

Хакерите украле 7 илјади криптовалути користејќи различни техники, вклучувајќи “кражба на идентитети, вируси и други напади”, се наведува во објавата на интернет страницата на оваа берза.

Во соопштението се додава и дека корисничките фондови нема да бидат погодени од овој напад бидејќи компанијата ќе го искористи својот фонд на безбедни активи за да ги покрие загубите на корисниците.

Веста за хакирањето предизвика цената на биткоинот да падне за дури 4,2% на раното азиско тргување, но сепак нешто подоцна успеала да поврати дел од загубата.

Минатата година беа украдени 950 милиони долари во облик на криптовалути од криптоберзите, што е речиси за 260% повеќе во однос на претходната година, покажало истражувањето на американската компанија за сајбер безбедност “CiptherTrace”.

Дури 58% од кражбите минатата година биле изведени на берзите во Јапонија и Јужна Кореја.

Криптовалути

Серена Вилијамс инвестира во криптовалути!?

Објавено

на

Една од најуспешните тенисерки на сите времиња, Серена Вилијамс на својот Инстаграм профил објави дека има инвестиција во берзата за криптовалути Coinbase. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Биткоинот забележа највисок раст за една година

Објавено

на

Вредноста на криптоватите, предводена од од најпопуларниот биткоин, драстично се зголеми во последните 24 часа. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Symantec предупредува за постоење на скриени апликации кои “копаат” криптовалути

Објавено

на

Компанијата Symantec објави нов безбедносен извештај во кој предупредува за постоење на осум малициозни апликации коишто се пронајдени во склоп на Windows 10 апликацијата во официјалната продавница, Microsoft Store.

Се работи за апликации кои беа објавени во Microsoft Store помеѓу април и декември 2018 година и содржат компонента којашто служи за “копање” на криптовалутата Монеро, а тоа корисниците кои ја инсталирале Windows 10 апликацијата, не го знаеле. Спорните апликации во просек имале и повеќе од 2.000 рецензии, а веројатно и напумпани оценки.

Самите апликации биле претставени како нови интернет пребарувачи, алатки за репродукција на мултимедијални содржини и за преземање содржини од интернет, како и водичи за оптимизација на батериите. Се верува дека зад сите овие апликации стои еден  ист програмер или група на програмери.

По добивањето на деталите за овие малициозни апликации, Мајкрософт веднаш ги повлече од продажба.

Имињата на осумте контроверзни апликации за кои алармира Symantec се:

  1. Fast-search Lite,
  2. Battery Optimizer (Tutorials),
  3. VPN Browser,
  4. Downloader for YouTube Videos,
  5. Clean Master (Tutorials),
  6. FastTube,
  7. Findoo Browser 2019,
  8. Findoo Mobile & Desktop Search.
Продолжи со читање
Unibanka_banner_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange