Connect with us

Криптовалути

Хакери обвинети за крадење на 400 милиони долари во криптовалути во 2021 година

Објавено

на

Севернокорејски хакери украле речиси 400 милиони долари (291 милиони фунти) – во дигитални валути, при најмалку седум напади на платформи за криптовалути минатата година, се тврди во еден извештај, кој го пренесе „BBC”.

Компанијата за анализа на блокчејн „Chainalysis” информира дека ова е една од најуспешните години за сајбер-криминалците во затворената источноазиска држава.

Мета на нападите главно беа инвестициски фирми и централизирани берзи.

Северна Кореја негираше дека е вмешана во хакерски напади.

„Од 2020 до 2021 година, бројот на хакери поврзани со Северна Кореја скокна од четири на седум, а вредноста извлечена од овие хакери порасна за 40 отсто”, се вели во извештајот на „Chainalysis”.

Хакерите користеле голем број техники, вклучувајќи мамки за фишинг, експлоатирање на кодови и малициозен софтвер за да ги симнат средствата од „жешките” паричници на организациите и потоа да ги пренесат на адреси под контрола на Северна Кореја, соопшти компанијата.

Во февруари минатата година, САД обвинија три лица од Северна Кореја, компјутерски програмери, за масивно хакерство со цел да украдат над 1.3 милијарди долари – пари и криптовалути.

Според Министерството за правда, сајбер нападите погодија компании од банки до холивудски филмски студија.

Криптовалути

Бил Гејтс: Криптовалутите се измама за будали

Објавено

на

Американскиот милијардер Бил Гејтс не е фан на криптовалутите и NFT. Основачот на „Microsoft” на конференцијата „TechCrunch” изјави дека криптовалутите се една голема измама. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

ЦРН ДЕН ЗА КРИПТОВАЛУТИТЕ – Биткоинот на најниско ниво од декември 2020 година

Објавено

на

Биткоинот во текот на вчерашниот ден падна на најниско ниво дури од декември 2020 година, бидејќи падот на берзите продолжува крајно негативно да влијае и на криптовалутите, чие тргување ги следи таканаречените поризични средства, како што се акциите на технолошките компании. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Најголемата платформа за трговија со криптовалути BINANCE привремено ги запре исплатите во биткоини

Објавено

на

„BINANCE”, најголемата светска дигитална платформа за тргување со криптовалути, соопшти дека привремено ги прекинува плаќањата во биткоини поради, како што наведува, „застој во трансакциите”. (more…)

Продолжи со читање


Популарно