Connect with us

Криптовалути

Фудбалскиот клуб Барселона издава своја криптовалута!?

Објавено

на

Навивачите на ФК Барселона ќе се запознаат со начинот на функционирање на криптовалутите, односно блокчејн технологијата.

Барса, како еден од најпопуларните светски фудбалски клубови, планира да издаде дигитални токени за употреба на платформа за своите навивачи, пренесува „Coinidol“.

Токените на тој начин ќе им овозможат на нивните сопственици да гласаат за различни одлуки поврзани со тимот, како што е на пример музиката што ќе се пушта на стадионот кога тимот ќе постигне гол и слично. Идејата е да им се овозможи на навивачите ширум светот да учествуваат во важни и помалку важни клупски одлуки, односно да им се даде признание и важност пред се.

За да ги купат крипто токените издадени од клубот, навивачите ќе треба да ја преземат апликацијата Socios.com, да ги купат оригиналните монети познати како „Чилиз”, а потоа да ги искористат за да купат токени од Барселона.

На навивачите ќе им бидат понудени 40 милиони монети од по 2 евра, а најголем дел од приходите ќе одат во клубот, изјави Александар Дрејфус, извршен директор на Socios.com. „Чилиз” токените се тргуваат на неколку крипто берзи и може да се чуваат во дигитален паричник.

Инаку, ова не е новост. Откако изминатиот декември беа претставени навивачките токени на клубот, се регистрираа околу 110.000 корисници, купувајќи во просек монети вредни 20 долари.

„Нашата цел не се навивачите кои редовно присуствуваат на натпреварите. Идејата е да се привлечат 99,9% од луѓето кои не се на стадионот” – изјави Дрејфус.

Криптовалути

Започнува со работа првата крипто-берза во Босна и Херцеговина

Објавено

на

Првата крипто-берза во БиХ ќе започне со работа на 14 септември. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Пазарот на криптовалути под притисок

Објавено

на

Пазарот на криптовалути деновиве беше под огромен притисок. Криптовалутата етериум падна за 35 проценти за неколку дена, а биткоинот се намали под 10.000 долари откако надмина 12.000 долари пред неколку дена, граница што упорно беше голема пречка за биткоинот оваа година. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Оптимизам на аналитичарите или реалност – биткоинот ќе достигне вредност од 500.000 долари!?

Објавено

на

Гувернерот на американската централна банка, Џером Пауел, изјави дека ФЕД ќе дозволи инфлацијата да се искачи на над два проценти. Централната банка на САД ќе го стори тоа за да може економијата да создаде што е можно повеќе работни места. (more…)

Продолжи со читање

Популарно