Connect with us

Останато

Фудбалската треска ги тресе банкарите низ светот

Објавено

на

Додека обичните обожаватели се обидуваат да го предвидат победникот на тековниот шампионат во Русија врз основа на инстинкти и резултати од минати години и натпревари, банките и престижните економски школи го прават тоа со користење на софистицирани алатки за анализа на пазарот. Причината за нивниот голем ангажман во предвидување на победниците оваа година е да докажат дека нивните аналитички методи се најсигурни. Исто така, лекциите што финансиски експерти ќе ги научат во обидот да ги предвидат победниците во Русија ќе се применуваат на пазарните правила.

Така, швајцарската УБС и германската Комерцбанк се согласија дека Германија успешно ќе ја брани титулата во шампионатот. За жал на овие две банки, Германија повторно изгуби на руски терен, но овој пат во лето.

Голдман Сакс верува дека Бразил ќе победи на натпреварот, додека ЕА Спорт верува дека оваа година ќе биде знак на францускиот триколор. Сите тие не се согласуваат со холандскиот ИНГ, кој веќе јавно ја објави својата поддршка за Шпанија Фурие.

Засега најиновативниот пристап кон анализата на победниците беше високото економско училиште од Тулуз, кое своето истражување го базираше на анализата на сликите од албумот на Панини на фудбалските првенства. Со користење на специјално дизајниран софтвер кој може да препознае лица, заради истражување, тие создадоа база на податоци од над 4.000 играчи кои учествувале од 1970 година на Светското првенство. Нивните изрази на лицето потоа биле поврзани со поставувањето на нивната репрезентација, што доведе до заклучок дека нивниот израз е поврзан со успехот кој го постигнале за време на шампионатот.

Што мислите вие, кој ќе победи на Светското првенство во Русија?

 

Останато

САД им се заканува на државите кои инвестирале во Русија

Објавено

на

Вашингтон го повтори предупредувањето дека може да воведе санкции за западноевропски компании кои инвестирале во рускиот гасовод „Северен тек 2“ кон Германија.

Според американската Влада, Москва го користи проектот за да предизвика раскол во Европа.

– Бевме јасни дека постои ризик од воведување санкции за компаниите кои работат во секторот на рускиот енергетски извоз, изјави претставник на американскиот Стејт департмент.

Тој додаде дека Вашингтон смета оти „гасоводот ќе ја поткопа целата енергетска безбедност и стабилност на Европа, давајќи и на Русија уште еден инструмент за вршење политички притисок врз европските земји, особено врз Украина“.

– Русија сфаќа дека овој проект ја дели Европа и го користи за да добие предност, истакна тој.

Пет западноевропски компании инвестирале во „Северен тек 2“ – германските Унипер (Uniper) и Винтерсхал (Wintershall), австриската О Ем Ви (OMV), француската Анжи (Engie) и англо-холандската Шел (Shell).

Продолжи со читање

Останато

84 поиновативни држави од Македонија

Објавено

на

Според “Global Innovation Index 2018„ оваа година Македонија е на 84 место и доживува пад од 23 места.

Од регионот Србија е на 55-тото место, Црна Гора на 52-то место, Хрватска на 41-во, Бугарија на 37-мо и Албанија на 83-тото место. Односно, според нив, сите држави во регионот се поиновативни од Македонија.

На прво место е Швајцарија, по што следуваат Холандија, Шведска, Велика Британија и Сингапур.

За првпат Кина се најде меѓу 20-те наиновативни економии. Од четвртото место минатата година, САД паднаа на шесто, додека Кина напредуваше од 22-та до 17-та позиција.

Индексот на иновации се издава на годишно ниво од страна на WIPO, Универзитетот Корнел и бизбнис школоата INSEAD.

Продолжи со читање

Останато

Зголемување на минималната плата!

Објавено

на

Работодавачите ќе ја зголемат минималната плата со цел да ги задржат своите работници!? (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250
[ccpw id="39761"]

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange