Connect with us
P2_P_MK_1600x400

НБРМ

Француска компанија ќе печати 15 милиони апоени од 500 денари

Објавено

на

Народната банка на Република Северна Македонија склучи Договор со француската компанија Обертур Фидуциаре за набавка на 15 милиони апоени од 500 денари, објави еМагазин.

Вредноста на склучениот Договор со компанијата која има седиште во Париз изнесува 36.104.292 денару или околу 587.000 евра (со вклучен ДДВ).

Рокот за испорака на парите од страна на компанијата изнесува 8 (осум) месеци.

 

НБРМ

Фадил Бајрами повторно е именуван за вицегувернер на Народната банка

Објавено

на

Во рамки на 110. седница на Собрание на Република Северна Македонија, на 31 август 2019 година, за вицегувернер на Народната банка беше именуван Фадил Бајрами. (more…)

Продолжи со читање

НБРМ

Народната банка очекува растот на економијата годинава да достигне 3,5%

Објавено

на

На 10 септември 2019 година, Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка ги разгледа клучните показатели за домашната економија и движењата на меѓународните и на домашните финансиски пазари, во контекст на поставеноста на монетарната политика. (more…)

Продолжи со читање

НБРМ

Гувернерката и министерката за финансии одржаа средба со претставници на финансиските друштва

Објавено

на

Вчера, во Народната банка се одржа прва заедничка средба на гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска и министерката за финансии Нина Ангеловска со претставници на Здружението на финансиски организации при Стопанската комора на Македонија и на Асоцијацијата на финансиски друштва. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange