Connect with us

Странски банки

Франција бара од швајцарска банка 1,6 милијарди евра отштета поради перење пари

Објавено

на

Француската држава, странка во судскиот процес против големата швајцарска банка УБС во Париз, побара „отштета од 1,6 милијарди евра“ за да го санкционира големиот „систем за измама и перење пари“.

Адвокатот кој ја застапува државата Ксавиер Норман Бодар го критикуваше „системот достоен на Тартуф во кој банките се трудат да не гледаат, не слушаат и не знаат во име на банкарската тајна“.

Тој побара од кривичниот суд во Париз да „го казни системот на измама и перење пари кој функционира долги години благодарение на благонаклоноста на банките кои често ги затвораат очите пред состојбата во која биле нивните клиенти во матичните земји, под услов да им го доверат имотот на тајни сметки или фондови, фондации и слично, со седишта на Бахамите или во Џерси“.

Овие обвинувања решително ги негира УБС на која ѝ се суди затоа што меѓу 2004 и 2012 нелегално испраќале свои претставници во Франција за преку француската подружница да бараат богати клиенти на гала вечери, на лов или на спортски настани и да ги наговорат во Швајцарија да отворат непријавени банкарски сметки.

На матичната банка ѝ се заканува парична казна која може да достигне половина од парите на тајните сметки кои се проценуваат на над 10 милијарди евра.

Швајцарските банкари упорно повторуваат дека „не знаеле“ за непријавените сметки на француските клиенти бранејќи се дека законот не ги обврзува да се уверат во регуларноста на фискалната ситуација на своите клиенти во земјата во која живеат.

„Ваквиот систем постои со години. Ќе се смени благодарение на меѓународните договори за размена на информации. Но, таа промена не е синоним за амнестија. Сметките мора да се платат“, заклучи Норман Бодар.

Странски банки

Во САД казнета „Сосиете Женерал“ со 1,34 милијарди долари

Објавено

на

Француската банка „Сосиете Женерал“ (Societe Generale) денеска беше казнета од американските агенции со 1,34 милијарди долари, бидејќи според американските власти ги нарушила различните видови ембарга и економски санкции, соопшти американската Управа на федерални резерви. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Акциите на словенечката НЛБ се прикажани на берзите во Љубљана и Лондон

Објавено

на

Со котација на акции на берзата, постапката за јавна понуда на акциите на НЛБ е завршена. Банката сега е во голема мера дисперзирана и државата има контролен удел. Во процесот на јавна продажба, државата продала 11.818.181 или 59,1% од сите акции на НЛБ по цена од 51,5 евра. Со воведувањето на специјалната опција за стабилизација, уделот може да се зголеми на 65%, а средствата за државата да достигнат 669,5 милиони евра. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Раст, иновации и предизвици на банкарскиот сектор во Обединетите Арапски Емирати

Објавено

на

Обединетите Арапски Емирати забележаа постојан економски раст во последните шест години. Годишниот раст на домашниот производ од 2010 година е на ниво од 4,4%, со кулминација во 2012 година кога се забележува раст од 7,2%. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange