Connect with us

Останато

Форбс: 100 најголеми бизнис умови на модерното време

Објавено

на

Во чест на својата 100-годишнина, списанието Форбс објави листа на 100 најголеми бизнис умови на модерното време, објави Фактор.

Таа вклучува претприемачи и бизнисмени од различни индустрии, вклучувајќи технологија, мода и забава. Луѓе кои или создале нешто што покажало долготраен ефект во светот или пак биле автори на некоја иновација.

 

Сите учесници учествувале активно во проектот, споделувајќи идеи, лекции, мудрости. Нивните имиња не се наредени хиерархиски, туку по азбучен ред.

 

Очекувано на листата го гледаме основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, креаторот на Фејсбук, Марк Цукерберг. Исто така го има и шефот на Амазон, Џеф Безос, и британскиот милијардер Ричард Бренсон. Легендарниот инвеститор Ворен Бафет исто така не е пропуштен.

 

На листата се наоѓаат и модниот шеф Џорџо Армани, како и Мајкл Блумберг, Боно од У2 и раперот Шон Кумбс, познат како Пи Диди, Пол Макартни, Илона Муск, Миуча Праса, Карлос Слим, Доналд Трамп, Опра Виндри, Џек Флеч и други.

 

Целата листа на 100 најголеми бизнис умови може да ја видите тука.

Останато

Во среда (26 јануари) започнува исплатата на јануарските пензии

Објавено

на

Владата на четвртата седница ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за јануари 2022 година и го задолжи Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 25 јануари 2022 година. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Централната банка на Русија со предлог целосно да се забрани издавање и употреба на криптовалути

Објавено

на

Централната банка на Русија предложи целосна забрана за издавање, „рударење“ и тргување со криптовалути во Русија, пренесува руски „Комерсант“. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Градоначалникот на Њујорк првата плата ја добива во криптовалути

Објавено

на

Градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс соопшти дека во петок ќе ја добие првата плата од своето работно место, и тоа не во долари, туку во криптовалутите Биткоин и Етериум, пренесува „Ал Џазира Балканс“. (more…)

Продолжи со читање

Популарно