Connect with us

Останато

ФИТР ќе презентира резултати од Јавниот повик за финансиски средства преку иновациски ваучери

Објавено

на

Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) денеска ќе презентира резултати од Јавниот повик за доделување финансиски средства преку иновациски ваучери.

Целта на повикот е да се поттикне соработката помеѓу претпријатијата и академските научно-истражувачки установи, во насока на спроведување иновациски активности.

На презентацијата што ќе се одржи во амфитеатарот на Машинскиот факултет во Скопје ќе се обратат министерката за образование и наука, Мила Царовска, директорот на ФИТР, Јован Деспотовски и деканот на Факултетот, Дарко Данев.

Останато

Извозот во првите шест месеци зголемен за 20,2%, а увозот за 28,7 проценти

Објавено

на

Вкупната вредност на извозот од земјава во периодот јануари – јуни 2022 година изнесува 4.097.486.000 евра и бележи раст од 20,2 проценти во однос на истиот период лани, додека вредноста на увезената стока е 5.974.699.000 евра што е зголемување за 28,7 проценти, соопшти Државниот завод за статистика. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

(ВИДЕО) Спојувањето на етериум може да ја поттикне цената на биткоинот нагоре!?

Објавено

на

Популарниот крипто-аналитичар Бенџамин Кауен анализира како етериум може да ја поттикне цената на најпознатата криптовалута биткоинот нагоре. (more…)

Продолжи со читање

Останато

СИСТЕМОТ КОНЕЧНО АЖУРИРАН – Корисниците на МојДДВ може да се вратат на напредниот скенер за скенирање на фискални сметки

Објавено

на

Управата за јавни приходи, ги информира корисниците на апликацијата МојДДВ, дека може да се вратат на напредниот скенер за скенирање на фискални сметки. (more…)

Продолжи со читање


Популарно