Connect with us

Останато

ФИТР го презентираше предлог протоколот за проценка на компании

Објавено

на

Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) подготви Предлог протокол за постапување при проценка на ризик за компании апликанти од аспект на поврзаност со носители на јавни функции и нивно влијание.

Целта на ФИТР е да постави системско решение кое ќе се применува при аплицирање за сите инструменти за финансиска поддршка, со што дополнително ќе се зајакне кредибилитетот и транспарентноста на процесите на доделување на јавни фондови за сите инструменти на ФИТР.

Претседателката на „Транспаренси интернешнал Македонија“, Слаѓана Тасева ја поздрави иницијативата на ФИТР за имплементација на ваков протокол, која е неопходна, особено заради усогласување со европските регулативи.

„Ова е многу добра иницијатива и редок случај на позитивна реакција од државна институција на укажувањата за потреба од подобрување на процедурата. Сето ова оди во насока на усогласување на домашното законодавство со меѓународните и ЕУ стандарди“, изјави Тасева и додаде дека ова треба да биде поттик за другите институции да се погрижат за контрола при доделувањето на користење на државна помош.

„Проверката на сопственичката структура е многу важна за прво да се отстрани сомнежот доколку во неа има носител на јавна функција, од некакво влијание, а исто така и да се исклучи можност од злоупотреба на јавни фондови.“, истакна Тасева.

Предлог протоколот предвидува анализа на ризик кај компаниите кои ќе пријават носител на јавна функција во сопственичката структура врз база на унифицирана листа со прашања. Меѓу другото листата опфаќа и прашања дали функцијата која носителот на јавна функција има можно или директно влијание врз спроведувањето на проектот или колкав процент од вкупните приходи што ги остварувала компанијата во годините кога носителот на јавна функција ја извршувал функцијата отпаѓа на приходи генерирани од склучени договори со јавни претпријатија и државни институции.

Директорот на Фондот за иновации и технолошки развој, Јован Деспотовски посочи дека целта е сите компании да имаат еднаков третман.

„Протоколот за постапување при проценка на ризик претставува системско решение, преку кое ќе се направи реална и објективна анализа како ќе се поставува во случај кога ќе се пријави компанија на повик на ФИТР која во својата сопственичка структура има носител на јавна функција. Нашата цел е сите компании, без исклучок, да имаат еднаков третман, односно да нема ниту фаворизирање, нити дискриминација.“, рече Деспотовски.

Тој нагласи дека проценката на ризик ќе се прави од аспект дали одредена компанија е навистина посветена на бизнисот што го работи или аплицирала со единствена цел да ги земе бесплатните пари од државата.

„Наменски основани компании само за да користат јавни фондови нема да добијат средства, односно системот на проверка ќе покаже висок ризик кој ќе биде земен в предвид при евалуација на проектите“, истакна директорот на ФИТР и додаде дека четирите компании од Првиот инвестициски бран кои декларираа носител на јавна функција во нивната сопственичка структура ќе бидат првите на кои ќе се примени протоколот.

На панел дискусијата која ФИТР ја организираше во соработка со „Транспаренси интернешнал Македонија“, присуствуваа претставници на дипломатските претставништва во земјата, меѓународни организации, граѓански организации кои се дел од платформата за антикорупција, како и бизнис заедницата и медиумите кои дадоа конкретен придонес во насока на подобрување на предлог протоколот.

Документот ќе биде јавно објавен на веб страната на ФИТР (www.fitr.mk) и ќе биде достапен за коментари и предлози на пошироката јавност во рок од 15 дена, по што работната група ќе го изработи завршниот документ кој потоа ќе биде усвоен од страна на ФИТР.

Останато

Македонија повторно се најде на “30 под 30” листата на Форбес за 2019 година

Објавено

на

На 12 февруари, со отворање на Лондонската Берза магазинот Форбес ја објави листата “30 под 30” за 2019 година за Европа.

Оваа година листата вклучува претставници од 34 европски земји во 10 категории, а на листата се најдоа и Аријана Коскарова и Бојан Коскаров од Македонија, во категорија “социјални претприемачи” со нивниот модел на иновативно неформално образование – Creative Hub.

Creative Hub е концепт на иновативен тренинг хаб кој работи по 5П пристап односно предавачи кои се ескперти од област, програми кои одговараат на потребите на пазарот, визитинг предавачи, настани во текот на програмата и платена пракса за секој учесник. Овој тренинг хаб постои од август 2017 година и за неполни 2 години успеа да се издигне како центар за квалитет препознатлив по урбаните настани како ПР Бар, Македонски Маркетинг настан, HR Сабота, Photography Masterclass со Фотографот на Вог итн. Аријана и Бојан во моментов го отвараат и својот втор хаб во Тирана, Албанија.

Токму овој модел на иновативен тренинг хаб во областа на маркетинг и пр, човечки ресурси, веб и графички дизајн, адвертајзинг итн, фокусиран на тоа да учесниците стекнат вештини и компетенции што им се потребни денес ги донесе овие двајца млади како дел од елитното друштво на Форбес по 30.

Покрај нив, оваа година на листата се најдоа и актерот Даниел Ретклиф ( познат по улогата во Хари Потер), фудбалерот на Атлетико Мадрид Антони Гризман, наследникот на гигантот Луи Витон, Антоан Арно и многу други.

Само да потсетиме ова е втора година Македонија да се најде на оваа листа, лани беше претставена од Нина од “Групер” и Жаре “Еден на Еден”.

Продолжи со читање

Останато

Колку сендвичи дневно “крадат” македонските политичари?

Објавено

на

Парламентарниот пратеник на Листата на Марјан Шарец (ЛМШ) поднесе оставка само неколку часа откако на колегите наивно им раскажал како спровел „социјален експеримент“, минувајќи покрај касата во продавница во близина на словенечкиот парламент и дека „набавил“ сендвич.

Сѐ почнало во средата кога пратеникот на владејачката партија Дариј Крајчич, за време на расправа за механизмите за контрола на прехранбените производи, сакајќи да ја разведри атмосферата, кажал дека механизмите на контрола добро дејствуваат ако сите им се придржуваат, но дека на надзорот секогаш нешто му се протнува и тоа го илустрирал со бизарна анегдота.

Тој кажал дека себеси јавно се пријавува бидејќи во локална продавница „отуѓил сендвич“ минувајќи покрај касата.

Чекав да платам, сигурно неколку минути, но на касата разговараа, а мене никој не ме забележуваше. Затоа излегов без да платам. И никој не потрча по мене иако имаат повеќе камери за видеонадзор“, кажал Крајчич, инаку доктор по шумарство на љубљанскиот универзитет кој претходно го водел државниот завод за заштита на природата.

Иако тој подоцна на новинари им изјавил дека не станувало збор за вистинска туку за виртуелна кражба, односно „социјален експеримент“ бидејќи потоа се вратил и го платил сендвичот и им се извинил на продавачките, Крајчич само неколку часа подоцна соопшти дека дава оставка како пратеник.Оставката е прифатена и во парламентот ќе го замени друг член на партијата која ја води премиерот Марјан Шарец.

Оставката ја прифативме. Крајчич е добар експерт, човек, колега, пријател и соработник, но во оваа прилика направил недозволив чин“, соопшти ЛМШ.

Ако во практика сакаме да ги спроведуваме принципите на нашата партија, тогаш за своите постапки мора да прифатиме одговорност, што го направи Крајчич со својата оставка. Тешко ни е поради тоа, но тоа беше негова самостојна одлука“, се додава во соопштението.

Прашањето е: КОЛКУ СЕНДВИЧИ НА ДЕН СЕ КРАДАТ ОД СТРАНА НА МАКЕДОНСКИТЕ ПОЛИТИЧАРИ И КОГА БАРЕМ ЕДЕН ОД НИВ ЌЕ БИДЕ ДОБЛЕСЕН ДА СИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ОД ФУНЦКИЈАТА КОЈА ЈА ИЗВРШУВА?

Продолжи со читање

Останато

Акциите на Јувентус излегоа на берза

Објавено

на

Италијанскиот фудбалски клуб Јувентус одлучи да се појави на меѓународниот пазар на обврзници. На тој начин успеа да обезбеди капитал многу повисок од првичните барања.

Клубот, кој во 2001 година ги понуди акциите на Миланската берза, се задолжи со 175 милиони евра со издавање на петгодишна обврзница. Инвеститорите можат да сметаат на годишен принос од 3,5%. Управата на Јувентус претходно најави дека со издавање на обврзница планира да добие 150 милиони евра.

Средствата ќе бидат искористени за отплата на постоечките долгови.

За потсетување, долгот на овој клуб кој во два наврати беше европски првак, успеа да достигне неверојатни 310 милиони евра. Презентацијата наменета за инвеститорите, содржи податок дека приходите на овој клуб пораснале за 161% во сезоната 2017/2018.

Кон растот на приходите огромен придонес има купувањето на Кристијано Роналдо од Реал Мадрид за кого “старата дама” плати неверојатни 100 милиони евра. Зад издавањето на обврзницата на Јувентус стојат американската банка “Морган Стенли” и италијанската “УБИ банка”.

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange