Connect with us

Компании

Финтек компанијата Paynetics ги презема ограноците на WireCard во Велика Британија и Ирска

Објавено

на

Бугарската финтек компанијата „Paynetics” објави во петокот дека преку своето работење во Велика Британија, се стекнала со портфолиото на корпоративната платежна картичка што е дел од деловната германска „WireCard” во Велика Британија и Ирска.

Според договорот, „Paynetics” ќе соработува со корпоративни клиенти, кои претходно се потпираа на „WireCard” за издавање картички и услуги за плаќање, за усвојување на „Paynetics” за продолжување на своите постојни програми за картички, се вели во соопштението на бугарската компанија.

Како дел од аквизицијата, „Paynetics” ќе им обезбеди на своите нови клиенти брза, безбедна и непречена транзиција, заедно со стратешки план за производи за идниот развој на овие програми, кои досега се соочуваа со можност за постепено укинување.

Ова е водечка дејност за „Paynetics” и клучна пресвртница за нас во однос на нашето проширување на пазарот во Велика Британија и Европа. Но, тоа е исто така промена во игрите за нашите нови клиенти, кои сега се во сигурни раце и пред себе имаат јасен патоказ за нивниот бизнис, рече Валери Валтчев, коосновач на „Paynetics”.

„Paynetics”исто така, објави дека го назначи Мајк Пеплоу за извршен директор на својот бизнис во Велика Британија.

Компании

Зголемени платите на вработените во КАМ за 25% во споредба со лани

Објавено

на

КАМ доследно ја имплементира својата стратегија на континуирано вложување во вработените, а како резултат на тоа бележи раст на платите на своите вработени за 25 отсто во споредба со септември минатата година. Последното зголемување се однесува на вработените во администрација каде просечната исплатена месечна нето плата изнесува 53.000 денари. (more…)

Продолжи со читање

Компании

АЕТМ објавува нов Jавен повик за зајакнување на дигиталните вештини и отварање нови е-продавници: „Дигитално подготвени за е-трговија“

Објавено

на

Асоцијацијата за е-трговија на Македонија – AETM, во рамки на проектот „Дигитално подготвени за Е-Трговија” објавува Јавен повик за учество на заинтересирани компании во програмата за поддршка на микро, мали и средни претпријатија и регистрирани индувидуални производители кои доаѓаат од следниве три сектори: (more…)

Продолжи со читање

Компании

ЕОС Матрикс: Зголемени инвестициите во откуп на побарувања во корпоративниот сектор

Објавено

на

Инвестициите во откуп на побарувања од корпоративниот сектор на ЕОС Матрикс се зголемија повеќе од двојно, споредено со претходниот период. Само во последната година компанијата инвестираше нешто околу 1 милион евра во побарувања од овој тип. (more…)

Продолжи со читање

Популарно