Connect with us

Анализи

Финансиски друштва ќе навлезат во еврозоната

Објавено

на

Еврозоната поради Brexit треба да биде подготвена да ги прими масовен прилив на финансиски компании, рече генералниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард.

“Клучот е да се преземат мерки со кои се е спремно, во однос на регулативата и надзорот, за масовно доаѓање на финансиските компании кои ќе се движат од сегашните седиште во континентална Европа, и во Ирска”, изјави Лагард на конференцијата на Европската монетарна унија.

Финансискиот сектор веќе има европски пасоши кои им овозможуваат на компаниите да нудат услуги на континентот, иако се наоѓаат во Велика Британија. Веќе нема да биде можно ако Лондон го напушти единствениот пазар, што го вети британската влада.

Велика Британија сака да преговара за договор за слободна трговија кои ќе вклучуваат финансиски услуги, клучот за британската економија и влијанието на својот капитал, но Брисел сега се противи.

Повеќе банки кои се симболи на градот на Лондон претходно најавија дека ќе бидат принудени да се преселат во Европа со одредени активности и вработени кои одат со нив.

Банката на Англија проценува дека десет илјади вработени во секторот за финансиски услуги може да се преселат во Европа. Како знак на голема стравувањата за финансиска позадина, Европскиот банкарски регулатор ЕБА го посочи недостатокот на подготовка на финансиски институции за да излезат од ЕУ, што ќе се случи пред девет месеци, а последица е на Brexit .

Анализи

Златните резерви на моќните држави

Објавено

на

Ако ги рангираме топ 10 најдобрите централни банки во светот нема да забележиме голема промена од година во година. Но, тоа што ќе го забележиме како промена е големината на нивните резерви. Сепак, ниту една држава не може да го надмине САД.

Шест години по ред пак Русија е најголемиот купувач на злато, и нејзините резерви веќе надминуваат 220 тони, претекнувајќи ја Кина, која е на петтото место, покажува истражувањето GFMS Gold Survey.

Земјите со најголеми резерви на злато во првите месеци од 2018 година:

1. САД – 8133,5 тони / 75,2% од резервите на земјата;

2. Германија – 3371 тони / 70,6% од резервите на земјата;

3. Италија – 2451,8 тони / 67,9% од резервите на земјата;

4. Франција – 2436 тони / 63,9% од резервите на земјата;

5. Русија – 1909,8 тони / 17,6% од резервите на земјата;

6. Кина – 1.842,6 тони / 2,4% од резервите на земјата;

7. Швајцарија – 1040 тони / 5,3% од резервите на земјата;

8. Јапонија – 765,2 тони / 2,5% од резервите на земјата;

9. Холандија – 612,5 тони / 68,2% од резервите на земјата;

10. Индија – 560,3 тони / 5,5% од резервите на земјата;

Продолжи со читање

Анализи

Зошто е многу важно здравственото – патничко осигурување

Објавено

на

За планирање на одмор е потребно време и пари. И покрај вашите добри намери, животот е непредвидлив и може да се најдете во тешка ситуација на непознато место. Затоа е важно да се чувствувате сигруно и безбедно дури и ако се случи најлошото. (more…)

Продолжи со читање

Анализи

Што да направите ако банкоматот ви ја ,,проголта” картичката!?

Објавено

на

Дали ви се случило банкоматот да ви ја “проголта“ картичката и во истиот момент да не знаете што да направите, а парите ви се повеќе од потребни? Или можеби сте ваделе пари од банкомат, парите ви се симнати од сметката, а банкоматот не ви ги исфрлил? (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250
[ccpw id="39761"]

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange