Connect with us

Странски банки

Финансискиот магазин „Euromoney“ и додели шест награди на Уникредит банка

Објавено

на

„UniCredit Banca” објави дека освоила шест награди за извонредност и исклучителност доделени од меѓународниот финансиски магазин „Euromoney“.

Наградите кои и беа доделени на „Unicredit Banca” се за најдобра банка во Централна и Источна Европа, за најдобра банка во Австрија, за најдобра банка во Босна и Херцеговина, за најдобра банка во Бугарија, за најдобра банка во Германија и за најдобра банка за трансакциски услуги во Централна и Источна Европа се наведува во соопштението на Банката.

Се потсетува дека наградите на „Euromoney“ се доделуваат од 1992 година и се сметаат за престижна програма за награди за глобалната банкарска индустрија, откривајќи, како што е истакнато, најдоброто од најдобрите во сите земји кои нудат банкарски услуги.

Како и во претходните години, критериумите за доделување на наградите се базираат на различни критериуми кои вклучуваат профитабилност, видлив раст, иновативност, нови услуги, остварување на релативно подобри перформанси во однос на конкурентите и можност за прилагодување кон променливите услови на пазарот и потребите на клиентите.

Процесот на избор трае повеќе од два месецa со учество на новинари и кореспонденти на „Euromoney“ магазинот кои го имаат завршниот збор при изборот на добитниците на наградите.

„Наградите од реномиран финансиски магазин како што е „Euromoney“ за најдобра банка на овие пазари е јасен доказ за огромната работа што ја извршуваат нашите тимови и нашите континуирани напори за поддршка на сите клиенти низ Групацијата. Јас сум бескрајно горд на добиените награди кои се производ на одличните резултати што ги постигнавме и би сакал да им се заблагодарам на сите наши вработени во Европа кои продолжуваат неуморно да работат за да ни помогнат да ги исполниме нашите обврски“, изјави извршниот директор на „UniCredit“, Жан-Пјер Мустиер.

Странски банки

Светски банки дозволувале трансфер на валкани пари

Објавено

на

Некои од најголемите банки во светот им дозволиле на криминалци да префрлаат валкани пари во износ од околу две милијарди долари, покажуваат документи што протекоа во јавност. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Во Шведска исчезнува плаќањето во готово, дури и џепарлакот на децата им го уплатуваат на картичка

Објавено

на

Монетите и банкнотите веќе долго време не се омилено платежно средство во Шведска, а кризата предизвикана од коронавирусот само го засили трендот на безготовинско плаќање. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Преполовена добивката на хрватските банки

Објавено

на

Банките во Хрватска остварија бруто добивка од 1,98 милијарди куни во првата половина на оваа година, што е речиси за половина помалку отколку во истиот период од минатата година, покажуваат податоците на Хрватската народна банка (ХНБ). (more…)

Продолжи со читање

Популарно