Connect with us

Домашни банки

„Финансиска училница“ на Комерцијална банка за 150 ученици по повод Глобалната недела на парите

Објавено

на

„Финансиската училница“ на Комерцијална банка ја одбележа Глобалната недела на парите со едукативни предавања во две основни училишта, на кои 150 ученици стекнаа корисно и важно знаење за парите и штедењето и за нивното значење за здрава финансиска иднина на секого.

Четвртооделенците од ООУ „Кочо Рацин“ и ООУ „Јохан Хајнрих Песталоци“ од Скопје со големо внимание, со многу мудри мисли и безброј прашања, овозможија „Финансиската училница“ да има навистина успешни предавања. Целта на Комерцијална банка беше да го збогати знаењето на децата за улогата на парите во животот на секој човек, да им укаже дека треба одговорно да се однесуваат кон парите како средство за задоволување на нивните желби и потреби и да ги советува да размислуваат за штедењето како за добра навика за да си обезбедат безгрижна финансиска состојба во иднина.

Глобалната недела на парите оваа година беше под мотото „Планирајте си ги парите, засадете ја иднината“. Препознавајќи ја тежината на оваа порака и суштинското значење на создавањето добри навики од мали нозе, „Финансиската училница“ на Комерцијална банка го искористи овој повод повторно да даде свој придонес за зголемување на финансиската писменост во земјава.

Целта на „Финансиската училница“ е да ги подготви децата за влез во финансискиот свет и за одговорни лични финансии.

Домашни банки

Филијалите и експозитурите на Комерцијална банка нема да работат на 2 јуни 2023 година

Објавено

на

Филијалите и експозитурите на Комерцијална банка АД Скопје нема да работат на 2 јуни (петок) 2023 година заради празнување на Духовден. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

Финансиска поддршка од Комерцијална банка за ново издание на турнирот во мал фудбал „Тоше Проески“

Објавено

на

Меѓународниот турнир во мал фудбал „Тоше Проески“ во Крушево и годинава, со финансиска поддршка од Комерцијална банка, собра на едно место спортски екипи од повеќе држави во чест и спомен на музичката легенда. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

Комерцијална банка ја врачи престижната награда „Роман на годината“ на академик Влада Урошевиќ

Објавено

на

Сo сечено врачување на наградата „Славко Јаневски“ на академик Влада Урошевиќ, Комерцијална банка како Генерален покровител одбележа уште едно престижно издание на „Роман на годината“.

Наградата под покровителство на Комерцијална банка се состои од плакета, оригинална статуетка и паричен износ од 150 илјади денари, а годинава ја доби романот „Вистинита но не многу веројатна историја за семејството Пустополски за куќата покрај Вардар и за четирите прстени“ од академик Влада Урошевиќ, во издание на „Арс Либрис“. Традиционално наградата ја доделува Фондацијата за промоција и унапредување на културата „Славко Јаневски“.

Академик Урошевиќ е особено горд на наградата и на своето дело, кое докажува дека „македонскиот јазик може да се справи со најтешките задачи што книжевното творештво ги поставува пред него и дека на планот на книжевните идеи имаме што да му покажеме на светот“.

Банката обезбедува и 183.000 денари за паричен надоместок на членовите на жири-комисијата, кои годинава одлучуваа за победникот во конкуренција на 35 романи.

„Комерцијална банка е горда што е поддржувач на оваа значајна манифестација, во која препознава искрена желба и длабока волја за негување на македонскиот пишан збор и за создавање богато наследство за идните генерации. Секогаш е полесно заедно да успееме во оваа благородна цел“, порача Андреј Јовковски, директор на Самостојната дирекција за маркетинг во Комерцијална банка, при врачувањето на наградата.

Со поддршката на „Роман на годината“, како и со целокупната своја поддршка на домашната литература, Комерцијална банка дава долгорочен и исклучително значаен придонес за унапредување на литературното творештво во земјава.

Продолжи со читање

Популарно