Connect with us

Странски банки

ФЕД ја зголеми референтната каматна стапка

Објавено

на

Американските Федерални резерви (ФЕД) ја зголемија референтната каматна стапка за четвртина процентен поен и одлучија оваа година да постојат вкупно три зголемувања.

ФЕД ја зголеми референтната каматна стапка на ниво меѓу 1,5 на 1,75%, воедно наведува и дека продолжува да го намалува своето портфолио на обврзници.

Официјалните претставници на централната банка на САД најавија брзо зголемување на референтната камата, наведувајќи го како причина подобрувањето на економските политики, пренесува Блумберг.

Федералните резерви очекуваат дека невработеноста ќе падне на 3,6% до крјаот на следната година, додека во декември се предвидуваше дека ќе биде на 3,9%. Моментално, невработеноста е на нивото од 4,1 %.

Со побрз раст и помала невработеност, официјалните претставници на ФЕД очекуваат дека основната инфлација, не сметајки ги храната и енергијата, ќе порасне на 2,1 проценти во 2019 и 2020 година, што е малку над целните два проценти.

Странски банки

Во САД казнета „Сосиете Женерал“ со 1,34 милијарди долари

Објавено

на

Француската банка „Сосиете Женерал“ (Societe Generale) денеска беше казнета од американските агенции со 1,34 милијарди долари, бидејќи според американските власти ги нарушила различните видови ембарга и економски санкции, соопшти американската Управа на федерални резерви. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Акциите на словенечката НЛБ се прикажани на берзите во Љубљана и Лондон

Објавено

на

Со котација на акции на берзата, постапката за јавна понуда на акциите на НЛБ е завршена. Банката сега е во голема мера дисперзирана и државата има контролен удел. Во процесот на јавна продажба, државата продала 11.818.181 или 59,1% од сите акции на НЛБ по цена од 51,5 евра. Со воведувањето на специјалната опција за стабилизација, уделот може да се зголеми на 65%, а средствата за државата да достигнат 669,5 милиони евра. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Раст, иновации и предизвици на банкарскиот сектор во Обединетите Арапски Емирати

Објавено

на

Обединетите Арапски Емирати забележаа постојан економски раст во последните шест години. Годишниот раст на домашниот производ од 2010 година е на ниво од 4,4%, со кулминација во 2012 година кога се забележува раст од 7,2%. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange