Connect with us

Странски банки

ФЕД неочекувано ги намали клучните каматни стапки

Објавено

на

Американската централна банка (ФЕД) во вторникот неочекувано ги намали клучните каматни стапки за половина процентен поен со цел да ја заштитат економијата од негативните ефекти од епидемијата на коронавирусот, откако група од седумте најразвиени индустриски држави најави координативни мерки.

ФЕД ги намали клучните каматни стапки за половина процентен поен на еден на 1,25 проценти, пренесува „SEEbiz“.

„Клучните индикатори на американската економија се сè уште силни, но коронавирусот претставува зголемен ризик за економската активност“, порачаа од ФЕД во образложението за кризните мерки.

Редовната седница на комисијата за монетарна политика на ФЕД е закажана за следната недела.

Претходно, министрите за финансии на Г7 најавија дека се подготвени да преземат соодветни активности, вклучително и во областа на фискалната политика.

„Со оглед на потенцијалното влијание на„ Ковид-19 “врз глобалниот раст, повторно потврдуваме дека сме подготвени да ги користиме сите соодветни алатки за да обезбедиме силен, одржлив раст и заштита од ризиците што можат да го загрозат“, се вели во соопштението на ФЕД за телеконференцијата.

Тие додадоа дека министрите за финансии на Г7 се подготвени да преземат одредени мерки и акции, вклучително по потреба и оние кои се однесуваат на фискалната политика, како би се поддржало сузбивањето на вирусите и економиите во таа фаза.

Соопштението го објави Министерството за финансии на САД како претседател на групата Г7 групата. Г7 е составена од САД, Канада, Јапонија, Франција, Италија, Германија и Велика Британија.

Странски банки

Светска банка го откажа извештајот Doing Business поради „местење“ на рангирањето

Објавено

на

Светската банка го откажа објавувањето на извештајот за регулативата за водењето бизнис во земјите ширум светот откако истрагата открила „непримерен притисок“ на челниците при составување на табелата и спорниот пласман на Кина но и на Саудиска Арабија, Обедиенетите Арапски Емирати и Азербејџан. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Србија издаде “зелена обврзница” на износ од една милијарда евра за прв пат во својата историја

Објавено

на

Со издавањето на зелената обврзница, Србија во четвртокот стана една од ретките европски земји и единствена европска земја надвор од Европската унија што издаде зелен инструмент, објави Народната банка на Србија, наведувајќи дека Србија реализирала две емисии на меѓународниот финансиски пазар.Еврообврзница во евра (двојна транша). (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

(ВИДЕО) Германската централна банка пере пари во вистинска смисла на зборот!?

Објавено

на

Кога банкнотите ќе се извалкаат, германската централна банка Бундесбанк, ги пере во вистинска смисла на зборат. (more…)

Продолжи со читањеПопуларно