Connect with us

Останато

УЈП со важно соопштение за сите кои ја користат апликацијата „Мој ДДВ“

Објавено

на

Управата за јавни приходи известува дека се врши прилагодување и ажурирање на апликација „МојДДВ”.

„Додека трае ажурирањето и прилагодувањето граѓаните за да ги скенираат фискалните сметки, потребно е во мобилната апликација во делот “ПРОФИЛ” во прозорчето “Тип на баркод скенер” каде што сега стои “Напреден” да ја изберат опцијата “Основен”. Фискалните сметки кои не може да се скенираат преку опцијата “Основен”, може да се скенираат на киосците и бар код читачите што се поставени во просториите на Управата за јавни приходи“, соопштија од УЈП.

УЈП ќе ги извести граѓаните повторно кога во Тип на баркод скенер” да ја изберат опцијата “Напреден” при скенирање на фискалните сметки.

Останато

Бесими: Не ни треба триумфално решение, туку најоптимално решение за прогресивниот данок

Објавено

на

Низ дебата сакаме да дојдеме до најоптималното решение за прогресивниот данок. Не сум да одиме со триумфално решение, туку со решение прифатливо од сите, вели министерот за финансии Фатмир Бесими во интервјуто за МИА. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Инфлацијата во Хрватска достигна рекордни 12,3 проценти

Објавено

на

Потрошувачките цени во Хрватска во јули пораснаа 12,3 проценти во однос на истиот месец минатата година, што претставува највисока стапка на инфлација откако Државниот завод за статистика (ДЗС) ги евидентира податоците. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Бесими за МИА: И да не отворевме дебата за даночните реформи, има закони кои стапуваат во сила од 1 јануари

Објавено

на

И да не ја отворевме дебатата за даночните реформи, има законски решенија кои стапуваат во сила од 1 јануари 2023 година, како што се за оданочувањето на приходите над милион денари годишно и оданочувањето на каматите на депозитите, вели министерот за финансии Фатмир Бесими во интервјуто за „МИА”. (more…)

Продолжи со читање


Популарно