Connect with us

Останато

УЈП: До крајот на неделава ќе заврши ажурирањето на „МојДДВ“

Објавено

на

Управата за јавни приходи (УЈП) информира дека до крајот на неделава се очекува да заврши ажурирањето на апликацијата МојДДВ.

„Тимот на УЈП е целосно ангажиран со цел во најкраток рок да се заврши овој процес на прилагодување на апликацијата. Изминативе два дена беа направени дополнителни прилагодувања, очекуваме, веќе до крајот на неделата да се заврши процесот, по што ќе ги информираме корисниците од кога повторно ќе можат да користат напреден начин на скенирање. Благодариме на разбирањето за процесот на прилагодување и додека времено се користи овој основен начин на скенирање, кој е базиран на можностите на телефонот и не е доволен за сите граѓани да можат брзо и ефикасно да ги скенираат бар кодовите од фискалните сметки”, велат во УЈП.

Со надградбата на софтверот потенцираат од Управата, ќе се овозможи напреден начин на скенирање што ќе значи еднакви можности за сите граѓани без разлика на мобилниот телефон што го поседуваат.

„Поради прилагодувањето на апликацијата на новиот технолошки развој, на понапредниот начин на скенирање, во моментов е возможно да се користи единствено баркод читачот кој го овозможува телефонот”, појаснуваат од УЈП.

Претходната од институцијата соопштија дека потребно е во мобилната апликација во делот ,,ПРОФИЛ,, во прозорчето „Тип на баркод скенер” каде што сега стои „Напреден” да ја изберат опцијата „Основен”. Фискалните сметки кои неможе да се скенираат преку опцијата „Основен”, може да се скенираат на киосците и бар код читачите што се поставени во просториите на Управата за јавни приходи.

-По завршување на овој процес, Управата за јавни приходи ќе ги извести граѓаните повторно во „Тип на баркод скенер” да ја изберат опцијата „Напреден” при скенирање на фискалните сметки, стои во соопштението од пред шест дена.

Останато

Синдикатот на Халкбанк АД Скопје со општествено одговорна акција за донирање

Објавено

на

Во организација на Синдикатот на Халкбанк АД Скопје, вработените донираа облека, храна и постелнини за социјално ранливи семејства. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Економски факултет-Скопје свечено ги промовираше дипломираните студенти за академската 2022/2023 година

Објавено

на

Во Аулата на Економски факултет-Скопје се одржа свечената церемонија на која беа промовирани дипломираните студенти на прв циклус на студии за академската 2022/2023 година.

(more…)

Продолжи со читање

Останато

Реизбран Управниот одбор на КаСис АД

Објавено

на

Надзорниот Одбор на единствениот македонски процесор од областа на картичното работење, електронска трговија и сертифицирано биро за персонализација на картички КаСис АД повторно му ја даде довербата на актуелниот Управен одбор. г-ѓа Филомена Пљаковска – Аспровска, претседател и Главен извршен директор, г-ѓа Лидија Вучидолова – Богоевска, член и извршен директор и г-дин Дамјан Андоновски, член и извршен директор во наредните четири години ќе бидат на чело на компанијата која бележи континуиран раст во земјата и сигурно се пробива на пазарите во регионот.  (more…)

Продолжи со читање

Популарно