Connect with us

НБРМ

Учество на гувернерката на НБРМ на настан по повод европскиот ден на статистиката

Објавено

на

По повод европскиот ден на статистиката, денес на Економскиот факултет – Скопје, се одржа настан под мотото „Подобри податоци – подобар живот“.

На овој настан од страна на премиерот на Република Македонија, г. Зоран Заев, беше потпишана „Декларацијата за посветеност на довербата во официјалната статистика“. На настанот се обратија премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, генералната директорка на Европскиот завод за статистика – Евростат, Мариана Коцева, претседателот на МАНУ, Таки Фити, ректорот на универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ – Скопје, Никола Јанкуловски, министерот за финансии, Драган Тевдовски, директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, деканот на Економскиот факултет – Скопје, Љубомир Дракулевски.

На овој настан, свое излагање имаше и гувернерката на НБРМ, Анита Ангеловска – Бежоска, која се осврна на темата „Предизвиците за статистиката по глобалната криза низ призмата на централните банки“.

Во своето обраќање, таа посочи дека Народната банка, како и останатите носители на статистиката во РМ, во изминатите години направи голем исчекор во унапредувањето на статистиката, давајќи битен придонес во одлучувањето засновано врз факти и зголемувањето на општествената благосостојба. На крајот, таа заклучи дека во динамичниот свет во кој живееме и промените коишто ги носи тој, клучен предизвик за статистичарите и натаму е држењето чекор со овие промени и изготвувањето кредибилни статистики, како јавно добро.

Обраќањето на гувернерката можете да го најдете на следниов линк.

НБРМ

НБРМ во соработка со експерти на ЕЦБ и ЕСЦБ: работилница за управување со податоците за статистички потреби

Објавено

на

Народната банка на Република Македонија, во соработка со експерти од Европската централна банка и Европскиот систем на централни банки, денес организира работилница на тема „Управување со податоците за статистички потреби на централните банки и доверливост на статистичките податоци“. (more…)

Продолжи со читање

НБРМ

Излагање на гувернерката на НБРМ на претставувањето на најновиот Регионален економски преглед за Европа на ММФ

Објавено

на

На претставувањето на есенскиот Регионален економски преглед за Европа на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) што се одржа вчера, во Копенхаген, Данска, излагање имаше и гувернерката на Народната банка на Република Македонија, д-р Анита Ангеловска-Бежоска. Таа и гувернерот на Централната банка на Данска, м-р Пер Калесен, изнесоа свои видувања и оценки за одделни области опфатени со Прегледот, откако за главните наоди и согледби претставени во него, најпрво говореше директорот на Дирекцијата за Европа на ММФ, м-р Пол Томсен. (more…)

Продолжи со читање

НБРМ

НБРМ објави едукативна игра за финансиско едуцирање на младата популација

Објавено

на

Народната банка на Република Македонија ја известува јавноста дека ја објави првата едукативна игра за финансиско едуцирање на младата популација во земјава со наслов „Заработете и штедете“, којашто од денес е достапна за слободно преземање од интернет-страницата на НБРМ, како Windows и Android-апликација. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange