Connect with us

Останато

Успешно се одржаа спортските игри по повод “Ден на штедење” во организација на СФОМ

Објавено

на

Синдикалната организација на работниците од финансиските организации на Македонија – СФОМ, по повод светскиот ден на штедење кој традиционално секоја година се одбележува на 31 октомври и годинава организира спортски активности помеѓу банките и останатите финансиски институции членки на СФОМ.

Оваа година традиционалните спортски игри по повод “Ден на штедење” се одржаа на 30.10.2021 година (сабота) во СЦ Мондано со почеток од 10 часот.

Натпреварувањата беа реализирани согласно сите ковид протоколи и поминаа во позитивна и пријателска атмосфера каде преовладуваше натпреварувачкиот дух на учесниците и каде фер плејот беше во преден план. Членовите на синдикатот на финансиските организации на Македонија учествуваа и се натпреваруваа во следните спортови: мал фудбал, одбојка, пикадо, баскет, шах, куглање, пинг понг и тенис.

Постигнати беа следните реазултати:

 Дисциплина

Пласман

Мал фудбал

1-во место: Комерцијална банка

2-ро место: НЛБ банка

3-то место: Шпаркасе банка

Одбојка

1-во место: Комерцијална банка

2-ро место: НЛБ банка

3-то место: Халк банка

Пикадо

1-во место: НЛБ банка

2-ро место: Шпаркасе банка

3-то место: Халк банка

Баскет

1-во место: НЛБ банка

2-ро место: Комерцијална банка

3-то место: Халк банка

Шах

1-во место: Стопанска банка АД Скопје

2-ро место: Шпаркасе банка

3-то место: НЛБ банка

Куглање мажи

1-во место: НЛБ банка

2-ро место: Комерцијална банка

3-то место: Стопанска банка АД Скопје

Куглање жени

1-во место: НЛБ банка

2-ро место: Комерцијална банка

Тенис мажи

1-во место: Стопанска банка АД Скопје

2-ро место: НЛБ банка

Тенис жени

1-во место: Стопанска банка АД Скопје

2-ро место: НЛБ банка

Пинг-понг жени

1-во место: Комерцијална банка

2-ро место: Шпаркасе банка

3-то место: Халк банка

Во продолжение можете да ја погледнете галеријата од натпреварите:

Синдикалната организација ја користи оваа прилика да им го честита постигнатиот успех на сите учесници на турнирот.

 

Останато

ММФ: Украина може да ја избегне хиперинфлацијата, најважен е тајмингот на помошта

Објавено

на

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, денеска изјави дека „станува пооптимистична” дека договорот меѓу седумте најголеми светски економии од Г7 за обезбедување нови буџетски средства за Украина ќе и помогне на земјата да избегне хиперинфлација. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Преку мерката „Мој ДДВ” за првото тримесечје кај граѓаните вратени 491,5 милиони денари

Објавено

на

Управата за јавни приходи (УЈП) соопшти дека преку мерката „Мој ДДВ” за првото тримесечје од годинава на граѓаните им вратени вкупно 491,5 милиони денари. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Инфлацијата во ЕУ во април изнесувала 8,1%, во еврозоната 7,4 проценти

Објавено

на

Потрошувачките цени во Европската унија во април се зголемиле за 8,1% на годишно ниво од 7,8 проценти во март, покажуваат денешните конечни податоци на Евростат. (more…)

Продолжи со читање


Популарно