Connect with us

Странски банки

Украина бара од ММФ заем од 15 до 20 милијарди долари

Објавено

на

Украина сака да постигне договор со Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) до крајот на годината за програма за заем во вредност од 15 до 20 милијарди долари за поддршка на економијата опустошена од војната, изјави украинскиот гувернер Кирил Шевченко за „Reuters“.

Погодена од руската инвазија која започна на 24 февруари, Украина се соочува со економски пад од 35 до 45 проценти во 2022 година и месечен фискален дефицит од пет милијарди долари и во голема мера се потпира на странско финансирање од западните партнери. Говорејќи за време на посетата на Лондон, Шевченко исто така изрази надеж дека ќе постигне договор „во рок од неколку недели“ за swap линијата со Банката на Англија, но не ја прецизираше сумата.

Киев веќе поднесе барање до ММФ, изјави гувернерот и сега е во консултации со Фондот за ново финансирање, кое се надева дека ќе обезбеди дури 20 милијарди долари во текот на две или три години во форма на стенд-бај аранжман (SBA) или Extended Fund Facility (EFF).

Тоа е првпат Украина да го претстави износот на новото финансирање што и е потребно од ММФ. Програмата од 20 милијарди долари ќе биде вториот по големина активен заем на ММФ по Аргентина.

„ММФ отсекогаш бил партнер на Украина за време на војната“, изјави Шевченко за „Reuters“. „Се надевам дека ќе ја започнеме програмата оваа година“, додаде тој.

Првиот човек на централната банка изјави дека новата програма треба да овозможи мерки кои ќе помогнат за стабилизирање на економијата. Ова може да обезбеди враќање на предвоените услови, како што се флексибилен девизен курс, отсуство на ограничувања на девизниот пазар, намалување на лошите заеми во банкарскиот сектор и урамнотежена фискална политика.

Последниот заем од ММФ за Украина беше 1,4 милијарди долари итна финансиска поддршка договорена во март, што одговара на половина од квотата на Украина во ММФ.

Исто така, Киев сега е во преговори со своите меѓународни кредитори за замрзнување на долгот за да се олесни кризата со ликвидноста. Во вторникот, украинската енергетска компанија „Нафтогас“ стана првата државна компанија од почетокот на руската инвазија која не може да ги исполни своите обврски.

„Се надевам дека „Нафтогас“ заедно со Министерството за финансии ќе најдат решение“, рече Шевченко.

Централната банка на Украина веќе има линија од 1 милијарда долари со централната банка на Полска.

Одредено олеснување за девизните приходи и ликвидност ќе дојде и од договорот договорен минатата недела меѓу Москва и Киев за да се овозможи безбеден премин за испораките на жито до и од украинските пристаништа блокирани од Русија по инвазијата. Сепак, тие приходи и испораки сериозно ќе се зголемат дури следната година, кога, според „конзервативните“ проценки на централната банка, извозот би можел да достигне пет милиони тони месечно и да генерира приближно пет милијарди долари во 2023 година, рече Шевченко.

Зборувајќи за интервенцијата на централната банка на девизните пазари, како и за програмата за откуп на обврзници, Шевченко рече дека и двете активности засега ќе продолжат, иако програмата за откуп на обврзници ќе заврши веднаш штом ќе заврши војната.

„Обезбедувањето парично финансирање беше најболната одлука во мојот живот, но сфативме дека тоа е неопходно за време на војната“, рече Шевченко.

Тој додаде дека бизнисот за време на војната донесе голем број нови термини, како што се оној што се користи за опишување на временската рамка на должнички инструмент што се користи во конфликтен контекст.

„Го гледаме (ова) една од најголемите неизвесности“, рече тој. „До крајот на војната, ние и Министерството за финансии треба да работиме заедно за да ги надминеме сите овие предизвици, користејќи ги монетарните финансии и внатрешниот пазар на долгови“, заклучи Шевченко.

Странски банки

За прв пат по 20 години Европската централна банка објави загуба!

Објавено

на

Европската централна банка во четвртокот ја објави својата прва годишна загуба од 2004 година, по големите исплати поради повисоките каматни стапки. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Најголемиот кредитор во Германија укинува 3.500 работни места!?

Објавено

на

Дојче банк (Deutsche bank) планира да скрати 3.500 работни места продолжувајќи го планот за намалување на трошоците за 2,5 милијарди евра до 2025 година. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Фатих Карахан е назначен за нов гувернер на Централната банка на Република Турција

Објавено

на

Досегашниот заменик-гувернер на Централната банка на Република Турција (ЦБРТ), Фатих Карахан е назначен за нов гувернер на Централната банка на местото на Хафез Гаје Еркан, која поднесе оставка од функцијата. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

https://austinpublishinggroup.com/a/judi-bola-euro-2024/ https://austinpublishinggroup.com/a/parlay/ https://austinpublishinggroup.com/a/judi-bola/ https://austinpublishinggroup.com/a/sbobet/ https://compendiumapp.com/comp/dominoqq/ https://bankarstvo.mk/wp-includes/bandarqq/ https://bankarstvo.mk/wp-includes/dominoqq/ https://tickerapp.agilesolutions.pe/wp-includes/js/pkv-games/ https://tickerapp.agilesolutions.pe/wp-includes/js/bandarqq/ https://tickerapp.agilesolutions.pe/wp-includes/js/dominoqq/ https://tickerapp.agilesolutions.pe/wp-includes/js/slot-depo-5k/ https://austinpublishinggroup.com/group/pkv-games/ https://austinpublishinggroup.com/group/bandarqq/ https://compendiumapp.com/comp/pkv-games/ https://compendiumapp.com/comp/bandarqq/ https://bankarstvo.mk/PCB/pkv-games/ http://compendium.pairserver.com/ http://compendium.pairserver.com/bandarqq/ http://compendium.pairserver.com/dominoqq/ http://compendium.pairserver.com/slot-depo-5k/ https://compendiumapp.com/app/slot-depo-5k/ https://compendiumapp.com/app/slot-depo-10k/ https://bankarstvo.mk/PCB/slot-depo-5k/ https://austinpublishinggroup.com/group/dominoqq/ https://austinpublishinggroup.com/group/slot-depo-5k/ https://austinpublishinggroup.com/group/slot77/ https://compendiumapp.com/ckeditor/judi-bola-euro-2024/ https://compendiumapp.com/ckeditor/sbobet/ https://compendiumapp.com/ckeditor/parlay/ https://sabriaromas.com.ar/wp-includes/js/pkv-games/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/pkv-games.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/bandarqq.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/dominoqq.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/slot-thailand.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/slot-depo-10k.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/slot-kakek-zeus.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/rtp-slot.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/parlay.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/sbobet.html/ https://st-geniez-dolt.com/css/images/pkv-games/ https://st-geniez-dolt.com/css/images/bandarqq/ http://128.199.219.76/img/pkv-games/ http://128.199.219.76/img/bandarqq/ http://128.199.219.76/img/dominoqq/ https://st-geniez-dolt.com/css/images/dominoqq/ https://www.knowafest.com/files/uploads/pkv-games.html/ https://www.knowafest.com/files/uploads/bandarqq.html/ https://www.knowafest.com/files/uploads/dominoqq.html https://www.knowafest.com/files/uploads/slot-depo-5k.html/ https://www.knowafest.com/files/uploads/slot-depo-10k.html/ https://www.knowafest.com/files/uploads/slot77.html/ https://tsamedicalspa.com/wp-includes/js/slot-5k/ https://gseda.nida.ac.th/wp-includes/js/pkv-games/ https://gseda.nida.ac.th/wp-includes/js/bandarqq/ https://gseda.nida.ac.th/wp-includes/js/dominoqq/