Connect with us

Криптовалути

Турците се вртат кон криптовалутите како спас од проблемите со лирата

Објавено

на

Според податоците објавени од „Reuters”, бројот на трансакции со криптовалути во Турција се искачи на повеќе од еден милион дневно, откако лирата достигна ново и ново рекордно ниско ниво.

Загриженоста за економската политика на Турција доведе до пад на лирата за речиси 40 отсто од септември, што ги поттикна Турците да бараат начини да ги сочуваат своите заштеди за да ги избегнат ефектите од зголемената инфлација.

Прагот од еден милион дневно – според податоците од блокчејн аналитичарите „Chainalysis” и „Kaiko” – беше надминат за прв пат на почетокот на годината, кога ненадејната промена на шефот на централната банка на земјата во март го предизвика првиот голем пад на лирата. за 2021 г.

Но, бројот на зделки падна под 500.000 пред последниот излив на нестабилност на лирата повторно да предизвика интерес.

Претворањето лири во американски долари или злато е вообичаено за Турците, кои беа сведоци дека валутата губи 90% од својата вредност од 2008 година. Но, бидејќи Анкара се обидува да ги попречи овие практики и цените на криптовалутите драстично се зголемија оваа година, трговијата со криптовалути станува сè попопуларна .

Податоците, исто така, покажаа дека „Bitcoin” и „Tether” се најпопуларни за тргување со лири од 2019 година.

Биткоинот достигна рекордно високо ниво од 69.000 долари во ноември. Идејата дека ограниченото снабдување го прави имун на инфлација – монетата често се гледа како средство за зачувување на вредноста, и покрај нејзината нестабилност – помогна да се поттикне профитот.

Сепак, подемот на криптовалутите во Турција го привлекува вниманието на властите.

Заменик-министерот за финансии на Турција во септември рече дека ќе бидат воведени одредби за новата класа на средства. Во меѓувреме, централната банка ги забрани крипто за традиционалните видови купувања во април, наведувајќи ги „непоправливите“ штети и ризиците од трансакциите.

Турската лира се стабилизираше во средата, задржувајќи ја добивката од најдобрата недела во последните две децении, откако валутата се врати од рекордно ниско ниво поради новите мерки на претседателот Реџеп Тајип Ердоган за заштита на заштедите на Турците од таквата нестабилност.

Лирата достигна 12,25 за долар во средата наутро, откако се затвори на 12,4 во вторникот, кога порасна за 6%.

Во понеделникот – кога претседателот објави план за заштита на депозитите во лири од понатамошна депрецијација – валутата прво падна за 10%, а потоа се искачи на најголемата дневна добивка досега, при рекордна волатилност.

Лирата сè уште е во минус од околу 40 отсто од својата вредност оваа година по падот предизвикан од агресивниот циклус на монетарно олеснување на Ердоган. На своето најниско ниво во понеделникот, валутата падна за околу 60 отсто во однос на претходната година.

Повеќе од половина од заштедите на локалното население се во странска валута и злато, според централната банка, при што довербата во лирата еродира по долгогодишна девалвација и губење на довербата во централната банка.

Ердоган во понеделникот воведе низа мерки кои ќе ја префрлат тежината на ослабената валута во трезорот и ќе ги охрабрат Турците да чуваат лири наместо долари.

Аналитичарите и банкарите предупредија дека ако започнатото „рели“ на лирата доведе до пресврт и ја принуди владата да ги покрие загубите на штедачите, тоа би можело дополнително да ја поттикне инфлацијата и силно да влијае на дефицитот.

JPMorgan проценува дека секоја дополнителна депрецијација на лирата за 12% над каматната стапка на депозитите може да го зголеми буџетскиот дефицит за околу 1% од БДП во период од шест месеци.

Централната банка во вторникот соопшти дека ќе ја поддржи конверзијата на девизните депозитни сметки во лири за дополнително да ја поттикне обратната доларизација.

Под притисок на Ердоган, централната банка ги намали каматните стапки за 500 базични поени од септември. Претседателот вети дека ќе ја продолжи својата политика со ниски стапки.

Додека владата го поздрави закрепнувањето во понеделникот како голема политичка победа, економистите нашироко велат дека моделот на ниска каматна стапка на Ердоган е непромислен и очекува инфлацијата, која во моментов е над 21%, да надмине 30% следната година.

Криптовалути

Кристин Лагард: Криптовалутите се безвредни, тие не се засноваат на ништо!

Објавено

на

Претседателката на Европската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард верува дека криптовалутите не вредат ништо, дека се целосно безвредни. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

ЦРНА НЕДЕЛА ЗА КРИПТОВАЛУТИТЕ – Биткоинот на најниско ниво од јануари

Објавено

на

Биткоинот во текот на вчерашниот ден падна на најниско ниво од јануари, бидејќи падот на берзите продолжува крајно негативно да влијае и на криптовалутите, чие тргување ги следи таканаречените поризични средства, како што се акциите на технолошките компании. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Нексо и Мастеркард ја претставија кредитната картичка базирана на криптовалути

Објавено

на

Дигиталната компанија за трговија и кредити со криптовалути „Nexo” објави дека во соработка со глобалната компанија за картички „Mastercard”, во Европа ја пушти во употреба првата кредитна картичка во светот базирана на криптовалути. (more…)

Продолжи со читање


Популарно