Connect with us

Останато

Турските фирми ќе треба да отплатат речиси 180 милијарди долари за помалу од една година

Објавено

на

Финансиската корпорација Џеј Пи Морган денеска соопшти дека турските компании се соочуваат со надворешен долг од 179 милијарди долари кои достасуваат за наплата до јули 2019 година, што претставува сериозен товар за економијата.

Најголем дел од тој долг, околу 146 милијарди долари, е долг на приватни турски компании, пред се на банките, додека централната Влада мора да отплати или репрограмира скромни 4,3 милијарди долари.

Сепак, земено вкупно надворешниот долг кој достасува за наплата изнесува безмалку една четвртина од турската економија, а состојбата е особено загрижувачка имајќи го предвид падот на турската лира, оценува Џеј Пи Морган.

Турската валута падна за 40 проценти во текот на годинава, пред се како резултат на конфликтот со САД околу апсењето на свештеникот Ендрју Брансон во Турција, и не-екстрадицијата на свештеникот Фетула Ѓулен од САД.

Падот на валутата претставува проблем за турските компании кои имаат долг кон надворешни партнери во странска валута. Од 179 милијради долари, 32 милијарди достасуваат до крајот на 2018 година, а 47 милијарди се во обврски за кои се смета дека се лесни за репрограмирање, но сепак, и покрај овие олеснувања, во првата половина на 2019 година достасуваат над 100 милијари долари надворешни обврски.

Останато

Grouper.mk прогласен за Најдобар Сајт за 2018 година во Македонија

Објавено

на

На доделувањето на наградите на манифестацијата „Сајт на годината“, која се одржа изминатава недела традиционално деветта година по ред, Grouper.mk беше избран за Најдобар Сајт за 2018 година во Република Македонија од страна на гласачите и комисијата. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

4 најважни блокчејн трендови за 2019 година

Објавено

на

Додека 2019 година е веднаш зад аголот, дојде време да се размислува за настаните од 2018 година, но уште поважно, да се разгледа она што следната година може да го донесе. Блокчејн технологијата ќе донесе уште многу изненадувања.  (more…)

Продолжи со читање

Останато

Национална конференција: Граѓаните воопшто не се запознаени со мерките за вработување

Објавено

на

Во 2018 и 2019 година во однос на 2017 година е намален износот на средства што се издвојуваат за спроведување на активните програми и мерки за вработување, односно за 44% или 437 милиони денари, рече програмскиот координатор Дарко Антиќ од Здружението за еманципација, солидарност и еднаквост на жените ЕСЕ на денешната национална конференција „Дали и колку граѓаните чувствуваат бенефит од спроведувањето на активните мерки, програми и услуги за вработување“. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange