Connect with us

Форекс

Турката лира тоне во дупка без дно

Објавено

на

Турската лира падна на ново рекордно ниско ниво, откако Централната банка ги намали трошоците за задолжување трет месец по ред. Ова намалување на каматните стапки дополнително ја поткопува стабилноста на цените и валутата.

Лирата ослабе за 4,1 проценти во однос на доларот, продолжувајќи го најголемиот пад на вредноста на една валута во однос на друга на пазарите во развој оваа година. Во октомври имаше скок на цените за 20%, што последен пат беше забележано по валутната криза пред три години.

Под притисок на претседателот Реџеп Таип Ердоган, централната банка ги намали каматните стапки за четири отсто или 400 базични поени, од септември, што доведе до реален поврат на валутата многу под нулата.

Политиката во Турција, исто така ја остава лирата подложна на понатамошен раст на американскиот долар и повисоки приноси на благајните. Федералните резерви на САД би можеле да ја заострат политиката порано од очекуваното. Доларот се искачи на најсилното ниво за повеќе од една година во однос на кошничката слични валути оваа недела, што врши притисок врз поризичните валути на пазарите во развој, кои имаат корист од екстремно лабавите политики во развиениот свет.

Лирата изгуби околу една третина од својата вредност во однос на доларот од декември и подготвена е за својата деветта последователна загуба годишно. Таа ослабе за повеќе од 20 проценти откако Централната банка почна да ги намалува стапките во септември.

Ова ја одразува растечката загриженост дека продолжената валутна слабост ризикува да ја дестабилизира економијата, чиј надворешен долг е 446 милијарди американски долари, што е повеќе од половина од 720 милијарди американски долари бруто домашен производ на Турција минатата година.

Турските компании и владата треба да отплатат 13 милијарди долари долг во странска валута во последните два месеци од оваа година. Во ноември треба да пристигне повеќе од половина – осум милијарди долари, што е најголемата сума што треба да се доспее во следните 10 месеци, покажуваат најновите достапни податоци.

Форекс

Руската рубља ќе стане официјална валута во дел од украинските градови

Објавено

на

Градот Херсон во јужниот дел на Украина, за кој Русија тврди дека е под нејзина контрола, ќе премине кон користење на рубљата од 1-ви мај, објавија руски државни медиуми. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Доларот опасно му се приближува на еврото!

Објавено

на

Еврото утринава падна на најниско ниво во последните пет години од 1,05890 долари, откако руски „Газпром” соопшти дека ќе го прекине снабдувањето со гас за Полска и Бугарија. Падот под 1,06 долари за прв пат по пет години во однос на генерално силниот американски долар доаѓа поради зголемената загриженост околу енергетската безбедност и забавувањето на растот во Кина и Европа. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Злато има, но нема кој да го купи!?

Објавено

на

Започнувањето на конфликтот помеѓу Русија и Украина предизвика висок пораст на цената на нафтата, но покрај нафтата, висок пораст бележи и најблагородниот метал – златото. (more…)

Продолжи со читање


Популарно