Connect with us

Странски банки

Тројца банкари извршиле измама и повлекле две милијарди долари преку Мозамбик

Објавено

на

Тројца поранешни банкари на Credit Suisse се уапсени поради наводна улога во проневера на две милијарди долари преку фирма во Мозамбик, соопштија американските власти.

Во обвинението се вели дека преку серија од финансиски трансакции се повлекле повеќе од 2 милијарди долари преку заеми гарантирани од страна на владата во Мозамбик.

Банкарите се пуштени со плаќање на кауција во Лондон, а САД бараат тие да бидат испорачани. Уапсени се уште две лица, а меѓу нив е поранешниот министер за финансии на оваа африканска земја, Мануел Чанг, како и бизнисменот Жан Бустани

Поранешните службеници на швајцарската инвестициска банка се уапсени во Лондон. Ендрју Пирс, Сурџан Синг и Детелина Субева се обвинети пред американскиот окружен суд во Њујорк. Тие се теретат дека ги измамиле инвеститорите преку серија финансиски трансакции од 2013 година до 2016 година.

Банкарите креирале граѓански проекти заради собирање пари за лично богатење и свесно ги пренасочиле дел од заемите во облик на мито од 200 милиони долари на себе, на властите од Мозамбик и на останатите, се наведува во обвинението.

Банката Credit Suisse соопшти дека обвинетите поранешни банкари ги „избегнале сите внатрешни контроли“ и извршиле измама поврзана со властите во Мозамбик.

 

 

Странски банки

Кина вбризга рекордни 83 милирди долари во банкарскиот систем

Објавено

на

Централната банка на Кина инјектираше 560 милијарди јуани (83 милијарди долари) во домашниот банкарски систем, што е рекорден износ вбризган во банкарството за еден ден, оценува каналот „CNBC“. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Сметки за режиски трошоци во Србија ќе се плаќаат преку “СИСТЕМ ЗА ПРЕПОЗНАВАЊЕ ЛИЦА”

Објавено

на

Граѓаните на соседна Србија од март годинава ќе имаат можност да ги плаќаат тековните сметките преку систем за препознавање лице (face recognition), најави за Танјуг гувернерот на НБС, Јоргованка Табаковиќ.

Народната банка на Србија планира во првиот квартал од 2019 година да ја воведе оваа нова услуга, која е дел од решението за инстант плаќања, чија имплементација започна во октомври минатата година.

“Ќе биде можно преку скајп или визуелна идентификација на клиентот да се реализира плаќањето”, вели Гувернерката.

“Тоа ќе биде навистина револуционерна иновација како дополнување на инстант плаќањето. Иако сме подготвени со тимот да стартуваме веднаш, сепак ќе почекаме да помине евалуацијата за напредокот на Србија во поглед на спречување перење пари за да бидеме сигурни дека оваа нова услуга може да се пушти за користење”.

Конкретен датум кога граѓаните ќе имаат можност да започнат со користење на оваа услуга ќе се знае по состанокот на MANIVAL (Европски комитет за спречување перење пари и финансирање тероризам) кој ќе се одржи на 23. јануари.

На состанокот ќе се анализира напредокот на Србија во примената на сите правила поврзани со перење пари, а доколку ставот на оваа институција биде позитивен, плаќањето преку препознавање на лице може да биде пуштен во употреба веќе во февруари.

Продолжи со читање

Странски банки

Џим Јонг Ким се повлече од функцијата претседател на Светска банка

Објавено

на

Претседателот на Светската банка Џим Јонг Ким ја напушта функцијата на 01 февруари, се наведива во соопштението од СБ. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange