Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Останато

Трошоците за нотар и извршител се намалуваат од 50 до 90 проценти

Објавено

на

Владата на денешната седница ги усвои измените на Законот за нотаријат и на Законот за извршување со кои се намалуваат тарифите на нотарите и на извршителите од 50 до 90 отсто, соопшти министерката за правда Рената Дескоска.

Главна цел на измените на законите  е намалување на трошоците во постапките пред нотарите и извршителите и тоа на најсиромашните граѓани кои не можат да си ги платат сметките за комунални трошоци и кои земаат мали потрошувачки кредити“, рече премиерот Зоран Заев, на денешната заедничка прес-конференција со министерката за правда Рената Дескоска.

Во постапките пред нотарите, граѓаните ќе бидат ослободени од судските такси и од надомест за клаузула за правосилност и извршност, а нотарската награда ќе биде 10 отсто од главниот долг, но не повеќе од 500 денари.

Ако долгот е илјада денари, надоместокот за нотар ќе биде 100 денари. Ако долгот е 10 илјади денари,надоместокот наместо 1.ооо, ќе биде 500 денари. За сметките за вода, смет и одржување на заедничките простории во висина на 6 илајди денари, нема да биде потребно учество на адвокати, како и за сметки за струја и парно до 15 илјади денари. Со тоа се исклучуваат и адвокатските трошоци за лицата кои имаат неплатено сметки до одреден износ,“ рече премиерот Зоран Заев.

И во постапката пред извршител, има големо намалување на трошоците.

На пример, налогот за извршување на трансакциска сметка  на физичко лице кое порано чинеше 20 евра, со новата тарифа ќе биде две евра за долгови до 1000 евра и се движи до шест евра за највисоките долгови. Наградите на извршителите исто така се намалени, со тоа што се става ограничување дека при извршување на платни налози за комунални трошоци, наградата не може да биде повеќе од 20 отсто од висината на главниот долг“, кажа Заев.

Министерката за правда Рената Дескоска ја презентираше симулацијата како изгледа споредбата меѓу старата и новата тарифа на извршителите како и симулацијата како новата тарифа ќе се одрази на конкретни постапки за наплата на долгови.

Останато

Раст на просечната плата во Македонија

Објавено

на

Просечната плата исплатена во март годинава во однос на март 2018 година е повисока за 3,8 проценти и изнесува 24.590 денари. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Хари Костов и Комерцијална банка влегуваат во РК Вардар?

Објавено

на

Првиот човек на Комерцијална банка, г-дин Хари Костов најверојатно наскоро ќе биде обелоденет како прв човек и на РК Вардар. (more…)

Продолжи со читање

Останато

7% од кредитоспособните лица, лани зеле брз кредит

Објавено

на

Граѓаните се заинтересирани за услугите на финансиските друштва, познати како брзи кредити. Земаат просечно меѓу 200 и 400 евра кредит, а во минатата година седум отсто од кредитоспособното население во земјава било опслужено од овие финансиски друштва. Од година во година секторот расте, а за поголема сигурност за потрошувачите дел од овие друштва што работат во земјава формираа Асоцијација на финансиски друштва. (more…)

Продолжи со читање
Unibanka_banner_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange