Connect with us

Останато

ТРИФУН КОСТОВСКИ: Имавме потенцијален инвеститор што сакаше да ја преземе банката, но Народна банка не дозволи…

Објавено

на

На денешната прес конференција бизнисменот Трифун Костовски со неговиот син Коста ја обвинија Народната банка и потесното раководство на Управниот одбор на банката за нејзиното пропаѓање.

„Ова е смислено сценарио правено со месеци наназад, но не знам точно кој стои зад ова”, рече бизнисменот Трифун Костовски, на денешната прес конференција, по повод одлуката на Народната банка да и ја одземе дозволата за работа на неговата Еуростандард банка.

„Народната банка со бирократско однесување и нетолерантност спрема можните потенцијални инвеститори на Еуростандард банка, комплетно ги маргинализираше. Имавме потенцијален партнер којшто потроши околу 100 илјади евра за да направи длабинско снимање на процесите и функционирањето на банката со цел нејзино преземање.

Нажалост, Народната банка не одвои ниту 5 минути време за да му даде шанса на тој инвеститор да допатува во земјава и да се започнат преговори. Тој инвеститор и да вложи пари, доколку не ја добие лиценцата за работа од Народната банка, тоа за него ќе претставува губење на драгоцено време и пари.” – изјави Трифун Костовски.

Останато

Бесими: Законот за буџет е готов и поставен на Енер

Објавено

на

Законот за буџет денеска е прикачен на „Енер“. Секој може да се вклучи во јавната расправа. Се работи за реформски закон, усогласен со неколку европски директиви, информира денеска министерот за финансии Фатмир Бесими на состанокот со Македонската банкарска асоцијација. (more…)

Продолжи со читање

Останато

ФИТР: Отворен јавниот повик за иновациски ваучери – високообразовните институции се вклучуваат во развојот на домашната економија

Објавено

на

Од утрово е отворен јавниот повик за иновациски ваучери, наменет за воспоставување соработка во економски развој меѓу домашните компании и универзитетите и истражувачките центри. (more…)

Продолжи со читање

Останато

ЕБОР предвидува пад на економијата од дури 5 проценти годинава и раст од 3 проценти следната 2021 година

Објавено

на

„Брзината со која ќе има опоравување и раст ќе зависи од опоравувањето на економиите во земјите од еврозоната, но и од напредокот на домашните економски реформи, со кои би се подигнало нивото и квалитетот на јавните инвестиции и би се подобрил квалитетот на образованието за да се намали несоодветното ниво на вештини на пазарот на труд”, вели во интервју за МИА Анди Аранитаси, претставник на Европската банка за обнова и развој. (more…)

Продолжи со читање

Популарно