Connect with us

Криптовалути

Трансакции со криптовалути во споредба со Visa и Paypal

Објавено

на

Сопствениците на “паричникот” со криптовалути често се согласуваат дека нивните мрежни трансакции се побрзи од главните начини на плаќање, како што се Visa или Paypal.

Бидејќи криптовалутите се во порастот, битно е да се утврди кои би можеле да се претворат од блокчејн мрежите за плаќање во “новата Visа”.

Додека двете страни продолжуваат да дискутираат за своите аргументи, претставуваме уникатна визуализација, за да го истакнеме бројот на трансакции и брзините на неколку различни платни мрежи.

Ова се резултати од дијаграмот кој вклучува број на трансакции за секоја мрежа во секунди:

1. Visa: 24,000 трансакции

2. Ripple: 1,500 трансакции

3. PayPal: 193 трансакции

4. Bitcoin Cash: 60 трансакции

5. Litecoin: 56 трансакции

6. Dash: 48 трансакции

7. Ethereum: 20 трансакции

8. Bitcoin: 7 трансакции

Криптовалути

4 најважни блокчејн трендови за 2019 година

Објавено

на

Додека 2019 година е веднаш зад аголот, дојде време да се размислува за настаните од 2018 година, но уште поважно, да се разгледа она што следната година може да го донесе. Блокчејн технологијата ќе донесе уште многу изненадувања.  (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Amazon влегува во светот на Етереум!

Објавено

на

Kaleido , старт ап кој има за цел да им помогне на претпријатијата да имплементираат блокчејн технологија, започна нова платформа во соработка со Amazon Web Services (AWS). Kaleido Marketplace ќе обезбеди алатки и протоколи за сите компоненти на новите блокчејни проекти “од апликацијата до патот до синџирот”, изјави за Форбс основачот и извршен директор Стив Цервени. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Што не очекува во 2019 година во светот на криптовалутите и блокчејн технологијата?

Објавено

на

Оваа година е обележана со значителен напредок во технологијата во финансискиот сектор, но исто така и распространета неизвесност поради голем број политички фактори, вклучувајќи Брегзит и среднорочни избори во САД. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange