Connect with us

Лични финансии

Тоа што е добро за газдата, не мора да значи дека е добро за купувачот!

Објавено

на

Ryanair е нискобуџетна авиокомпанија и е главен конкурент на WizzAir. Цената на авионската картата кај овие превозници е реално ниска, но ако сакате поголем багаж или да си одберете седиште треба да платите. Всушност, освен основната карта за летот, се останато се наплаќа. Но, почнавме да се прашуваме што доколку вакви цени добијат директорите на овие авиокомпании. За среќа, има вистинска случка со директорот на Ryanair.

Мајкл О’Лири, главен извршен директор на Ryanair по пристигнувањето во хотел во Манчестер отишол до барот и побарал Гинис пиво.

Шанкерот му рекол: “Тоа ќе биде 1 фунта, ве молам, г-дин О’Лири.”

Вчудоневиден, О’Лири одговори: “Тоа е многу евтино”, и му ги даде парите.

“Ние се обидуваме да останеме пред конкуренцијата”, рекол шанкерот. “Имаме најевтино пиво во Англија”.

“Тоа е извонредна вредност”, коментира Мајкл.

“Гледам дека немате чаша, ќе ви треба една од нашите. Тоа ќе биде 3 фунти молам.”

O’Лири негодуваше, но плати. Тој го зеде пијалакот и одеше кон масата да седне.

“Ах, сакате да седнете?” рече шанкерот. “Тоа ќе биде дополнителни 2 фунти. Ако претходно сте ги резервирале, тоа би чинело 1 фунта”.

О’Лири колнеше во себе, но плати.

“Гледам дека го донесовте вашиот лаптоп” додаде бармен. “Тоа не беше однапред резервирано, тоа е уште 3 фунти”.

О’Лири беше толку вознемирен и неговото лице беше црвено од бес.

“Доволно! Јас инсистирам да зборувам со менаџер!”

“Еве ја неговата адреса за електронска пошта или, ако сакате, може да се поврзете со него помеѓу 9.00 и 9.01 часот секое утро, од понеделник до вторник. Повиците се бесплатни, освен ако не ви одговори, а потоа се наплаќа само за 1 фунта за секунда” .

“Јас никогаш повеќе нема да го користам овој бар”.

“Добро, но не заборавајте, ние сме единствениот хотел во Англија кој продава кригли за 1 фунта.”

Можеби на крајот од денот О’Лири ќе разбере што значи воспоставување на фер ценовна политика. Но, разликата е што тој не е единствениот што продава кригли во светот, во авиоиндустријата има поголем избор.

Лични финансии

Кредитна картичка – дар или проклетство?

Објавено

на

Кога работите да ја изградите или обновите вашата кредитна историја, како користите кредитна картичк е најважно пред сè. Важно е да го користите кредитот на вистинскиот начин да се изгради и одржува добар кредитен рејтинг. За жал, кредитни картички не доаѓаат со прирачник што ви кажува како да ги користите одговорно. Можеби веќесте научиле на потешкиот начин за опустошувачките ефекти од злоупотребата на кредитот, но никогаш не е предоцна да се започне одново. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Дали и колку вештачката интелигенција ќе ги промени финансиските услуги?

Објавено

на

Ако прашате кој било технолошки фан да ги наведе омилените иновации, голема е веројатно дека на врвот на листата да се најде вештачка интелигенција (Artificial Intelligence). (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Како да си ги платите сметките како Freelancer?

Објавено

на

Постојат многу одлични работи за freelance живот. Ти си свој шеф, имаш флексибилен распоред, и не мора да седиш со часови на состаноци кои би можеле да бидат покриени во брза е-пошта. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange