Connect with us

Останато

Тимот на министерството за финансии победи на “Business Run„

Објавено

на

Убавиот сончев ден вчера го искористија тимови од македонскиот бизнис сектор за штафетна трка под името „Business Run“.

Mминистерот Драган Тевдовски и тимот од финансии и годинава беа најбрзи на бизнис трката Скопје. Тие ја освоија златна штафета, сребрена отиде во рацете на тимот од „НЛБ Тутунска банка“, а Македонски Телеком годинава завршија со бронза. И минатата година ајбрз на штафетната бизнис трка беше тимот од Министерството за финансии.

Патеката од 8 километри ја трчаа по четворица претставници од секоја компанија кои се менуваа на два километри.Се натпреваруваа тимови од компании, организации, институции, здруженија, дипломатски претставништва и субјекти на деловно-општествената заедница.

Тимовите беа машко – женски состав, за симболично да се покаже работната атмосфера во компаниите.

Пред трката за сите тимови беше организирана забава за учесниците за подобро запознавање.

Организатор на бизнис трката е здружението „Прв до врв“ од Скопје.

 

Останато

На повикот “СтартАПувај“, финансиран од ФИТР и Светската банка се пријавиле 186 компании

Објавено

на

Во Фондот за иновации и технолошки развој беа презентирани првичните резултати по завршената административна проверка на пристигнати апликации на јавниот повик за инструментот „Кофинансирани грантови за новоосновани трговски друштва старт ап и спин оф – СтартАПувај“, финансиран од ФИТР и Светската банка. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Уапсени членови на меѓународна група која ограби сефови во две македонски банки

Објавено

на

Обвинителството за организиран криминал отвори истрага против седуммина осомничени за ограбување сефови во две македонски банки, објави Сакам да кажам. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Потпишан меморандум за соработка помеѓу ЗВРМ и ИОРРМ

Објавено

на

На 09-ти Јануари 2019 година, Здружението на Внатрешни Ревизори на Македонија (ЗВРМ) и Институтот на овластени ревизори на Република Македонија (ИОРРМ) потпишаа Меморандум за соработка, со кој се потврдува взаемната соработка за подигнување на професијата Внатрешен Ревизор и Овластен Ревизор на повисоко ниво, промовирање на стручноста, знаењето и професионалноста на своите членови. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange