Connect with us

Криптовалути

ТЕШКА ИЗМАМА – украдени над 3 милиони долари во криптовалути

Објавено

на

Неделава се случи уште една голема измама во светот на криптовалутите, која треба да послужи како предупредување за наивните инвеститори кои сакаат да заработат брзи пари на непознати и непроверени „меме“ криптовалути. Овој пат не се работеше за продажба на безвредни сликички од мајмуни во форма на NFT, туку за лансирање на нова криптовалута поврзана со ултра популарната серија на Netflix, „Squid Game“.

Одредени луѓе, скриени зад (сега очигледно) лажни имиња, ја лансираа криптовалутата „Squid Game Token“ пред една недела. Беше лансиран како што обично се случува со нови и непознати дигитални токени, по многу ниска цена од само 1 цент по токен. На клиентите им било ветено дека со купување на токени ќе добијат пристап до онлајн игра инспирирана од серијата, во која ќе можат да ги заработат и разменат тие токени.

Само 72 часа по лансирањето, пишува блогот CoinMarketCap, вредноста на дигиталниот токен SQUID изнесуваше 4,42 долари. Ова значи дека клиентите можеле да постигнат поврат на инвестицијата од дури 44.100% за толку кратко време. Криптовалутата ја објавија големите светски медиуми, ретко или воопшто не нагласувајќи дека нема директна врска со Netflix и самата серија.

Лудото покачување на вредноста продолжи, но на 1 ноември започнаа проблемите. Корисниците почнаа да известуваат дека не можат да ги продаваат своите токени на берзата PancakeSwap, а вредноста почна да расте уште побрзо. Во текот на тој ден, за само три и пол часа, се зголеми за дополнителни 7.500%, достигнувајќи го врвот од 2.861,80 долари. Но, иако на хартија богаташе, не секој што ја купил оваа криптовалута по секоја цена може да ја продаде – програмерите вградиле антидампинг механизам кој тоа го спречувал. И тогаш – невиден пад.

Само пет минути по врвот на цената, следеше целосен колапс. Цената на Squid Game Token падна за 99,9999%, на мизерни 0,0007926 долари. Со оглед на тоа што зголемувањето на вредноста беше вештачки надуено, а не беше резултат на зголемен интерес или обем на трговија, така и овој пад беше очигледно вештачки предизвикан. Токенот практично стана безвреден, а организаторите на целата приказна ги подигнале парите што ги заработиле од продажбата и исчезнале без трага.

Тие, наводно, претходно се жалеле дека некој се обидува да ги хакира, што сега изгледа како обид да се создаде изговор. Веб-страницата на проектот, во меѓувреме, е затворена, со токенот не може да се тргува, а проценките велат дека авторите успеале да „украдат“ околу 3,38 милиони долари со оваа измама.

Криптовалути

ЦРНА НЕДЕЛА ЗА КРИПТОВАЛУТИТЕ – Биткоинот на најниско ниво од јануари

Објавено

на

Биткоинот во текот на вчерашниот ден падна на најниско ниво од јануари, бидејќи падот на берзите продолжува крајно негативно да влијае и на криптовалутите, чие тргување ги следи таканаречените поризични средства, како што се акциите на технолошките компании. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Нексо и Мастеркард ја претставија кредитната картичка базирана на криптовалути

Објавено

на

Дигиталната компанија за трговија и кредити со криптовалути „Nexo” објави дека во соработка со глобалната компанија за картички „Mastercard”, во Европа ја пушти во употреба првата кредитна картичка во светот базирана на криптовалути. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

На што се заснова успехот на дигиталните пари?

Објавено

на

Трета година по ред, биткоинот, како најпозната криптовалута во светот, значително ја надмина заработката што можеше да се постигне со пласирање пари во алтернативни видови инвестиции. Во 2021 година, биткоинот донесе принос од речиси 60 проценти, што е поголема заработка во споредба со рекордниот скок на цената на суровата нафта, индексите на американските или германските акции. Разликата е уште поизразена во однос на видовите средства кои претрпеа загуби минатата година, како што се американските корпоративни и државни должнички хартии од вредност, злато или сребро. (more…)

Продолжи со читање


Популарно