Connect with us

Компании

,,Тесла” ќе се повлече од берзата?

Објавено

на

Илон Маск, главниот извршен директор на „Тесла“,  најави дека размислува да ја претвори компанијата во приватна фирма, набрзо откако се појави информација дека фонд од Саудиска Арабија купил удел во неа, јави ДПА.

Маск на Твитер објави дека размислувам да ја претвори „Тесла“ во приватна компанија за сума од 420 долари по акција. – Финассирањето е обезбедно, дополни Маск.

По ваквите информации акциите на „Тесла“ забележаа раст на вредноста за седум проценти.

Пред најавата на Маск, „Фајненшал Тајмс“ објави дека државниот инвестициски фонд на Саудиска Арабија во текот на оваа година купил меѓу три и пет отсто од акциите на „Тесла“, за што платил меѓу 1,7 и 2,9 милијарди долари.

Според лондонскиот весник, купопродажбата на акциите најверојатно се случила во текот на март кога суадискиот престолонаследник, принцот Мохамед бин Салман престојуваше во САД.

Компании

„Алибаба“ го заобиколува Балканот, отвора логистички центар во Белгија

Објавено

на

Кинескиот гигант за е-трговија „Алибаба“ ќе отвори логистички центар во Белгија, со што е очевидна намерата да го заобиколи Балканот. Центарот ќе се наоѓа во белгискиот град Лиеж, на тромеѓето на границата со Германија и Луксембург, а во близина е и Брисел. Тоа е петти лигистички центар на таа компанија во светот. Во Европа веќе има во Франкфурт. (more…)

Продолжи со читање

Компании

Џеф Безос: Амазон ќе пропадне и ќе банкротира

Објавено

на

Амазон еден ден ќе пропадне и ќе банкротира, изјави нејзиниот основач Џеф Безос, одговарајќи на прашање за иднината на компанијата на неодамна одржаниот состанок со работниците. (more…)

Продолжи со читање

Компании

„Икеа“ се вклучува во борбата против загадувањето на воздухот

Објавено

на

Шведскиот ланец на продавници за мебел, „Икеа“, ќе почне со производство на продукти од земјоделски отпад во обид да им помогне на жителите на најзагадените градови во светот полесно да дишат. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange