Connect with us

Компании

Тесла ќе гради фабрика во Германија

Објавено

на

Американскиoт производител на електрични автомобили „Тесла“ има намера да изгради голем производствен објект во Германија, велат извори за „Волстрит Џурнал“.

Властите во покраините Рејнланд-Пфалц и Сарланд веќе ги обавиле првите разговори со компанијата, па уште сега важат за сериозен кандидат за битен нејзин огранок воо Европа, по Франција.

И извршниот директор на „Тесла“, Илон Маск на Твитер најави дека крајниот запад на Германија е „посакуван избор” за нивната филијала во Европа, токму ппоради блискоста до германско-француската граница, и до Белгија, и Холандија.

Разговорите ќе се фокусираат на производство на автомобили, но и на автомобилски батерии.

„Тесла“, освен во Европа, има планови и за проширување во Кина.

Компании

„Алибаба“ го заобиколува Балканот, отвора логистички центар во Белгија

Објавено

на

Кинескиот гигант за е-трговија „Алибаба“ ќе отвори логистички центар во Белгија, со што е очевидна намерата да го заобиколи Балканот. Центарот ќе се наоѓа во белгискиот град Лиеж, на тромеѓето на границата со Германија и Луксембург, а во близина е и Брисел. Тоа е петти лигистички центар на таа компанија во светот. Во Европа веќе има во Франкфурт. (more…)

Продолжи со читање

Компании

Џеф Безос: Амазон ќе пропадне и ќе банкротира

Објавено

на

Амазон еден ден ќе пропадне и ќе банкротира, изјави нејзиниот основач Џеф Безос, одговарајќи на прашање за иднината на компанијата на неодамна одржаниот состанок со работниците. (more…)

Продолжи со читање

Компании

„Икеа“ се вклучува во борбата против загадувањето на воздухот

Објавено

на

Шведскиот ланец на продавници за мебел, „Икеа“, ќе почне со производство на продукти од земјоделски отпад во обид да им помогне на жителите на најзагадените градови во светот полесно да дишат. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange