Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Останато

Студентски митинг „Не биди медиумска мета“ утре пред платото на УКИМ

Објавено

на

Под мотото „Не биди медиумска мета“, утре од 11 часот ќе се одржи студентски митинг пред платото на УКИМ.

„Целта е јакнење на медиумската писменост кај студентите со акцент на тоа колку е важно да не бидат жртва на медиумите, но и промоција на проектот помеѓу студентите и средношколците. На овој настан ќе говорат: претставници на МИЕС и студенти на УКИМ. Ќе бидат пратени пораки против пропагандата, агресивното потрошувачко општество, отуѓувањето, рекламното тероризирање, жртвите на видео игрите, агресивниот маркетинг, медиумскиот хаос во РМ“.

Пораките од настанот ќе бидат: „не биди мета“, „јас имам свој идентитет“, „доста со дезинформации“, „доста со манипулации“, „јас не сум вмрежен“, „студентите се авангарда“…

Исто така, митингот е со цел да испрати порака до релевантните инстанци во државата забразано да го имлементираат концептот медиумска и дигитална писменост во конвенционалното образование.

„Не биди медиумска мета“ е хепенинг во рамки на истоимениот проект во организација на Македонскиот институт за европски студии (МИЕС).

Останато

Јовановиќ: Мислев дека “метлата” требаше да ги фати оние кои работеа за личен интерес и местеа милионски тендери

Објавено

на

Поранешниот советник во Министерството за финансии, Бранимир Јовановиќ, се огласи по повод промената која ја најави премиерот Зоран Заев за смената на Министерот за финансии, Драган Тевдовски. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Истражување – Колкави се просечните месечни нето примања во ИТ секторот?

Објавено

на

Во периодот од 6 февруари до 6 март 2019 година, македонскиот портал за информатичка и комуникациска технологија IT.mk спроведе опсежна анкета за состојбата на македонската ИТ работна сила. Анкетата, во која земаа учество повеќе од илјада професионалци од ИТ индустријата, прикажува клучни факти за програмерите, девелоперите, графичките дизајнери и професионалците од областа на дигиталниот маркетинг во Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Вчера во Битола се отвори нов мултифункционален комплекс „СН СООБРАЌАЕН ЦЕНТАР” Инвестиција вредна 5,5 милиони евра

Објавено

на

Вчера во Битола СН Осигурителен Брокер АД Битола отвора нов мултифункционален комплекс „СН СООБРАЌАЕН ЦЕНТАР”, единствен од ваков тип на територијата на Битола и околината. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange