Connect with us

Криптовалути

Стив Возниак: Биткоинот е математичко чудо!

Објавено

на

Ко-основачот на Apple, Стив Возниак, рече дека биткоинот е дигитален еквивалент на злато и производ на „математичко чудо“.

Како што објави Ел Сол де Мексико, Возниак рече: „Златото е ограничено и мора да го барате; Биткоинот е најневеројатното математичко чудо. Јас не инвестирам во Биткоин, но верувам во него за во иднина “, за време на неговата презентација на конференцијата за технологија Talent Land Jalisco 2021.

Во 2020 година Возниак го лансираше „WOZX“, знак за крипто валута развиен од компанија која тој беше основач, наречена Efforce, која ги финансира вложувањата за кои тврди дека се еколошки. Биткоинот и другите криптовалути беа критикувани за влијанието што го има врз животната средина поради количината на енергија потребна за да се ископа.

„Можеме ли да ја намалиме потрошувачката на енергија без да ги смениме навиките? Ова е нашата мисија“, рече Возниак во видеото објавено на веб-страницата на Efforce. Купувачите на криптовалутата купуваат полномошник за учество во енергетски ефикасен проект, обично инфраструктура.

„Откако ќе се финансираат проектите, паметните мерачи ги бележат заштедите направени и им доделуваат „енергетски кредити“ на сопствениците на WOZX преку блокчејн или онлајн книга. Овие кредити потоа може да се искористат за да се надоместат сметките за електрична енергија или да се продадат на „Efforce“, објаснува тој.

Криптовалути

(ВИДЕО) Спојувањето на етериум може да ја поттикне цената на биткоинот нагоре!?

Објавено

на

Популарниот крипто-аналитичар Бенџамин Кауен анализира како етериум може да ја поттикне цената на најпознатата криптовалута биткоинот нагоре. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

МАКЕДОНЦИТЕ “НЕ СЕ ЗАИНТЕРЕСИРАНИ” ЗА КРИПТОВАЛУТИ – Македонија последна во регионот по бројот на инвеститори во криптовалути

Објавено

на

Во Србија во криптовалути инвестирале 127.461 инвеститори, што ја прави прва во јадранскиот регион по бројот на инвеститори во криптовалути во однос на бројот на жители, објави порталот „Bloomberg Adria“, повикувајќи се на анализата на компанијата „TripleA“. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Цената на најпознатата криптовалута повторно во надолен тренд по неколкудневниот раст

Објавено

на

Цената на биткоинот повторно падна откако во саботата го достигна највисокото ниво од средината на јуни, поради оптимизмот дека пазарот можеби веќе го достигнал дното. (more…)

Продолжи со читање


Популарно