Connect with us

Компании

“Старбакс„ на кирилица во центар на Белград

Објавено

на

Долгоочекуваниот и светски познатиот бренд “Старбакс” за продажба на специјализирано кафе ќе биде отворен во Белград до крајот на оваа година. Познатoто зелено-сино лого сигурно ќе привлече голем број туристи кои би можеле да останат збунети доколку го видат натписот на оваа компанија во кирилица, како што најави заменик-градоначалникот на Белгтад Горан Весиќ.

Според Горан Весиќ, еден од условите за преговори за да ја отвори првата продавница Старбакс во Белград, беше дека компанијата кирилична азбука во името на нивните идни активности. Инаку, интересно е дека во оваа прилика Весиќ истакна дека сите правни и физички лица кои се станари на простории во сопственост на градот ќе добијат дополнителни 5% попуст доколку името им е на кирилица.

Јасно е дека компанија како Старбакс, која планира да се прошири на нови пазари во преден план, секако, не се дополнителни попусти, но ексклузивна локација, животната средина и анализа на конкуренцијата во градот чии жители традиционално се големи фанови на познатиот пијалок.

Според него, ова е само еден пример за промоција на кириличното писмо, бидејќи како што вели, “ако ние не ја цениме нашата култура, другите сигурно нема.”

Компании

Оглас за вработување во Порше Брокер А.Д. Скопје

Објавено

на

Порше Брокер А.Д. Скопје објавува

ОГЛАС

за вработување на
Брокер во осигурување во Скопје (more…)

Продолжи со читање

Компании

Оглас за вработување во Македонски Телеком АД Скопје

Објавено

на

Македонски Телеком АД Скопје објавува  (more…)

Продолжи со читање

Компании

Оглас за вработување во Апаве

Објавено

на

Апаве СЕЕ е компанија која се занимава со услуги кои опфаќаат техничка инспекција и испитување без разорување во сектор на нафтената индустрија (Oil & Gas). (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange