Connect with us

Останато

Стапката на невработеност во третиот квартал изнесува 16,5%

Објавено

на

Стапката на невработеност во земјата заклучно со третиот квартал изнесува 16,5 проценти, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Според податоците стапката на невработеност е намалена за 0,2 проценти во споредба со претходниот квартал кога таа изнесуваше 16,7 проценти. И покрај минималното намалување на стапката на невработеност, сепак поради пандемијата на коронавирусот, над 15.000 луѓе во земјава останале без работа.

Во првиот квартал стапката на невработеност изнесувала 16,2 проценти.

Во овој квартал е регистрирано активно население од  941.136 лица, од кои 785.561 се вработени и 155.575 невработени.

Стапката на вработеност достигна 46,6 проценти објави Државниот завод за статистика.

Останато

Лагард: Да се регулира тргувањето со биткоинот поради перење пари

Објавено

на

Претседателката на Европската централна банка, Кристин Лагард, повика на глобално регулирање на трговијата со биткоин, наведувајќи дека оваа дигитална валута во некои случаи се користи за активности за перење пари и дека е потребно да се затворат сите „дупки“ во регулативата, пренесува „Reuters“. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Биткоинот повторно достигна вредност од близу 40.000 американски долари

Објавено

на

Вредноста на биткоинот повторно се искачи на близу 40 илјади американски долари. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Директорката на ММФ, Кристалина Георгиева ги повика владите во светот да трошат што е можно повеќе

Објавено

на

Креаторите на политики ширум светот треба желно да прифаќаат зголемување на трошоците за да помогнат во заживување на нивните погодени економии, изјави шефицата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Кристалина Гергиева на годишниот руски економски форум „Гајдар”. (more…)

Продолжи со читање

Популарно