Connect with us

Останато

Стапката на инфлација во еврозоната на најниско ниво од 2016 година

Објавено

на

Годишната стапка на инфлација во еврозоната во август се задржа на најниското ниво во последните 3,5 години, покажуваат денеска објавените проценки на европската статистичка агенција Евростат.

Годишната стапка на инфлацијата мерена со хармонизираниот индекс на потрошувачки цени (ХИЦП) во август изнесуваше еден процентен поен, што значи дека е задржана на јулското ниво, најниско од почетокот на 2016 година, се наведува во извештајот на Евростат.

Инфлацијата во јуни изнесуваше 1,3%.

Кога ќе се исклучат променливите цени на енергенсите, храната, алкохолните пијалоци и тутунот, годишната инфлација ќе изнесува 0,9%, и исто така остана непроменета во однос на јули.

Останато

Во среда (26 јануари) започнува исплатата на јануарските пензии

Објавено

на

Владата на четвртата седница ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за јануари 2022 година и го задолжи Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 25 јануари 2022 година. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Централната банка на Русија со предлог целосно да се забрани издавање и употреба на криптовалути

Објавено

на

Централната банка на Русија предложи целосна забрана за издавање, „рударење“ и тргување со криптовалути во Русија, пренесува руски „Комерсант“. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Градоначалникот на Њујорк првата плата ја добива во криптовалути

Објавено

на

Градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс соопшти дека во петок ќе ја добие првата плата од своето работно место, и тоа не во долари, туку во криптовалутите Биткоин и Етериум, пренесува „Ал Џазира Балканс“. (more…)

Продолжи со читање

Популарно