Connect with us

Криптовалути

Станал милионер за неколку месеци, па планира да се пензионира на 35-годишна возраст!?

Објавено

на

Работник во супермаркет може да се пензионира на 35-годишна возраст откако среќната инвестиција од 8.000 долари му донела повеќе од 1,3 милион долари.

Роб објаснува дека станал милионер за само шест месеци откако направил ризичен облог од 8.000 долари на криптовалутата „Shiba INU“.

Како што вели, тој почнал да тргува со криптовалути во обид да изгради подобра иднина за својот син. Почнал да се интересира за криптотокенот „Shiba INU” откако беше лансирана во август 2020 година.

„Откако прочитав за валутата, се навлеков” – вели Роб.

Со оглед на тоа што вредноста на валутата постојано растела во мај оваа година, Роб гледал како неговата инвестиција расте. Вели дека ја проверувал својата сметка секој час за да се увери дека добивката сè уште е таму.

„Доаѓам од прилично сиромашно семејство. Не можев ни да сонувам дека ќе имам толку пари”, – вели тој.

Сето ова се случи откако друг трговец стана милионер инвестирајќи во „Shiba INU”.

И покрај случаите на среќни поединци, криптовалутите се исклучително нестабилни и може да бидат неверојатно ризични за инвестирање. За разлика од другите видови инвестиции, инвестициите во криптовалутите не се регулирани, така што немате заштита доколку работите тргнат наопаку.

Една од главните грижи во врска со криптовалутите е тоа што не постои гаранција дека ќе можете да ги претворите вашите средства во готовина тогаш кога ќе ви треба.

Криптовалути

ЦРНА НЕДЕЛА ЗА КРИПТОВАЛУТИТЕ – Биткоинот на најниско ниво од јануари

Објавено

на

Биткоинот во текот на вчерашниот ден падна на најниско ниво од јануари, бидејќи падот на берзите продолжува крајно негативно да влијае и на криптовалутите, чие тргување ги следи таканаречените поризични средства, како што се акциите на технолошките компании. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Нексо и Мастеркард ја претставија кредитната картичка базирана на криптовалути

Објавено

на

Дигиталната компанија за трговија и кредити со криптовалути „Nexo” објави дека во соработка со глобалната компанија за картички „Mastercard”, во Европа ја пушти во употреба првата кредитна картичка во светот базирана на криптовалути. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

На што се заснова успехот на дигиталните пари?

Објавено

на

Трета година по ред, биткоинот, како најпозната криптовалута во светот, значително ја надмина заработката што можеше да се постигне со пласирање пари во алтернативни видови инвестиции. Во 2021 година, биткоинот донесе принос од речиси 60 проценти, што е поголема заработка во споредба со рекордниот скок на цената на суровата нафта, индексите на американските или германските акции. Разликата е уште поизразена во однос на видовите средства кои претрпеа загуби минатата година, како што се американските корпоративни и државни должнички хартии од вредност, злато или сребро. (more…)

Продолжи со читање


Популарно