Connect with us

Криптовалути

Биткоинот го слави својот 10ти роденден!

Објавено

на

2018 досега беше возбудлива година за заедницата на Биткоин. Со зголемувањето на традиционалното усвојување и биткоин банкомати кои се појавуваат низ целиот свет, фер е да се каже дека Сатоши би бил горд на тоа колку далеку дојде валутата и блокчејн технологијата.

Денес, ние сме возбудени да ја прославиме десетгодишнината од Биткоин  и да погледнеме каде сето тоа започна.

Каде бевте на 31.10.2008 година?

Можеби сте биле на пат за на работа, сè уште во училиште или сте завршувале некои задачи. Но, за многумина во крипто заедницата, 31 октомври 2008 година е ден за кој многумина секогаш ќе се сетат. Овој монументален ден го виде ослободувањето на биткоинската Бела хартија или, како што беше познато, “Биткоин: електронски паричен систем со перка кон врсници”. Циркулираа меѓу мејлинг листата за криптографија позната како “Cypherpunks”, Белата книга ја предложи револуционерната идеја за децентрализирана валута. Ова вклучуваше систем кој бил ослободен од банка или трета страна и дека наместо тоа, би функционирал преку системот “peer-to-peer”.

Сатоши предложи сосема нова алтернатива на вековната традиција на централизирана валута. Ова ќе биде систем за луѓето и што е најважно, контролиран од луѓето.

Врз основа на криптографски доказ, Биткоин целосно ќе го поништи потпирањето на банки и институции. Ова е Белата книга дефинирана како “модел базиран на доверба”. Користејќи блокчаин технологија, Биткоин исто така ќе понуди сосема транспарентен начин за трансакција.

Сигурно е долг патот пред нас , бидејќи Белата хартија на Сатоши прво ги награди нашите екрани. Вредноста на Биткоин е во пораст и нема знаци дека ќе се забави. Поминаа деновите кога со 10.000 биткоини можеа да се купат 2 пици од папата Џон. Сега, во 2018 година, ние гледаме дека Биткоин користи за да купи сè, од домови и автомобили, до лет до вселената.

A screenshot of the original Bitcoin Pizza reddit post

Технологијата позади Биткои, позната како блокчејн, исто така, стана клучна улога во современото општество. Систем кој нуди транспарентност и споделување на информации како никогаш порано, блокчеин целосно ги менува постојните бизнис модели. Блокчејнот се спроведува во сè, од синџирите на снабдување со храна до изнајмување на автомобили и докажува колку навистина се оригинални идеите на Сатоши.

 

Криптовалути

Трансакции со криптовалути во споредба со Visa и Paypal

Објавено

на

Сопствениците на “паричникот” со криптовалути често се согласуваат дека нивните мрежни трансакции се побрзи од главните начини на плаќање, како што се Visa или Paypal. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Биткоин – валута на иднината

Објавено

на

Луѓето се занимаваат со трговија за да разменуваат стоки и услуги во текот на вековитe. Овие размени не секогаш вклучуваа парични плаќања. Имаше време кога стандардните пари дури и не постоеја и луѓето користеа други форми на исплата за вршење трансакции. Со развојот на технологијата, пари и плаќања драстично се сменија. Тековната технологија за обработка на кредитна картичка и напредните деловни решенија овозможуваат финансиски трансакции во речиси секое време и практично на кое било место. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Како криптовалутите влијаат врз маркетингот на компаниите?

Објавено

на

И покрај нивното релативно ново постоење, криптовалутите веќе значително влијаеа врз светот на маркетингот, дури и кога експертите работат за да ги разберат ризиците и придобивките кои се вклучени. Еве неколку причини зошто треба да обрнувате внимание на криптовалутите, како и некои објаснувања за оваа нова технологија, за да почнете да го совладувате. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange