Connect with us

Странски банки

Србија доби членство во АИИБ

Објавено

на

Одборот на гувернери на Азиската банка за инвестиции во инфраструктурата (АИИБ) го одобри барањето за прием на Србија, беше објавено на официјалната веб-страница на меѓународниот кредитор.

Според изјавата, одборот на гувернери АИИБ ги одобри апликациите за членство на вкупно шест земји – Србија, Алжир, Гана, Либија, Мароко и Того, со што вкупниот број на членови e 93 држави.

Шест потенцијални членови официјално ќе се приклучат на АИИБ кога ќе ги завршат неопходните процедури во своите земји и ќе ја депонираат првата капитална војна со банката. На новите членови ќе им се доделат акции од постојниот пакет нераспределени акции на АИББ, се вели во соопштението на седиштето на банката во Пекинг.

“Членството во АИИБ се зголеми за три години од 57 основачки земји до 93 членови од речиси сите континенти. Ова ја покажува посветеноста на нашите членови на мултилатералната соработка и јакнењето на улогата на АИИБ во меѓународната финансиска заедница “, рече заменик-претседателот на АИББ, Денис Александер.

Зголемувањето на бројот на членовите на банката во Европа и Африка, исто така, е одраз на растот и развојот на меѓурегионалната поврзаност, особено одржливата инфраструктура која отвора пристап до нови пазари во Азија и пошироко.

Повелбата на АИББ беше потпишана од 57 земји пред банката официјално да биде лансирана во јануари 2016 година.

Странски банки

Кина вбризга рекордни 83 милирди долари во банкарскиот систем

Објавено

на

Централната банка на Кина инјектираше 560 милијарди јуани (83 милијарди долари) во домашниот банкарски систем, што е рекорден износ вбризган во банкарството за еден ден, оценува каналот „CNBC“. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Сметки за режиски трошоци во Србија ќе се плаќаат преку “СИСТЕМ ЗА ПРЕПОЗНАВАЊЕ ЛИЦА”

Објавено

на

Граѓаните на соседна Србија од март годинава ќе имаат можност да ги плаќаат тековните сметките преку систем за препознавање лице (face recognition), најави за Танјуг гувернерот на НБС, Јоргованка Табаковиќ.

Народната банка на Србија планира во првиот квартал од 2019 година да ја воведе оваа нова услуга, која е дел од решението за инстант плаќања, чија имплементација започна во октомври минатата година.

“Ќе биде можно преку скајп или визуелна идентификација на клиентот да се реализира плаќањето”, вели Гувернерката.

“Тоа ќе биде навистина револуционерна иновација како дополнување на инстант плаќањето. Иако сме подготвени со тимот да стартуваме веднаш, сепак ќе почекаме да помине евалуацијата за напредокот на Србија во поглед на спречување перење пари за да бидеме сигурни дека оваа нова услуга може да се пушти за користење”.

Конкретен датум кога граѓаните ќе имаат можност да започнат со користење на оваа услуга ќе се знае по состанокот на MANIVAL (Европски комитет за спречување перење пари и финансирање тероризам) кој ќе се одржи на 23. јануари.

На состанокот ќе се анализира напредокот на Србија во примената на сите правила поврзани со перење пари, а доколку ставот на оваа институција биде позитивен, плаќањето преку препознавање на лице може да биде пуштен во употреба веќе во февруари.

Продолжи со читање

Странски банки

Џим Јонг Ким се повлече од функцијата претседател на Светска банка

Објавено

на

Претседателот на Светската банка Џим Јонг Ким ја напушта функцијата на 01 февруари, се наведива во соопштението од СБ. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange