Connect with us

Компании

Со веб страница 53,9% од фирмите, 21% со онлајн нарачки

Објавено

на

Од вкупниот број  фирми во Македонија  53,9% годинава имале веб-страница или почетна страница. Од нив, 89,6% на веб-страницата понудиле опис на производите/услугите, ценовници, 51,7% навеле линкови/референци до нивните профили на социјалните медиуми, а 21% обезбедиле онлајн нарачување или резервирање, објави денеска Државниот завод за статистика.

Во однос на е-трговијата, 5,7% од деловните субјекти, со е-продажба примиле нарачки преку компјутерските мрежи, а 4,4% примиле нарачки за стоки или услуги, преку веб-продажба.

Од вкупниот број фирми,  94,4% користеле компјутер во својата работа. Широкопојасен пристап на интернет преку фиксна конекција имале 81.5% од деловните субјекти со десет или повеќе вработени.

Компании

„Алибаба“ го заобиколува Балканот, отвора логистички центар во Белгија

Објавено

на

Кинескиот гигант за е-трговија „Алибаба“ ќе отвори логистички центар во Белгија, со што е очевидна намерата да го заобиколи Балканот. Центарот ќе се наоѓа во белгискиот град Лиеж, на тромеѓето на границата со Германија и Луксембург, а во близина е и Брисел. Тоа е петти лигистички центар на таа компанија во светот. Во Европа веќе има во Франкфурт. (more…)

Продолжи со читање

Компании

Џеф Безос: Амазон ќе пропадне и ќе банкротира

Објавено

на

Амазон еден ден ќе пропадне и ќе банкротира, изјави нејзиниот основач Џеф Безос, одговарајќи на прашање за иднината на компанијата на неодамна одржаниот состанок со работниците. (more…)

Продолжи со читање

Компании

„Икеа“ се вклучува во борбата против загадувањето на воздухот

Објавено

на

Шведскиот ланец на продавници за мебел, „Икеа“, ќе почне со производство на продукти од земјоделски отпад во обид да им помогне на жителите на најзагадените градови во светот полесно да дишат. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange