Connect with us

Странски банки

Сосиете Женерал ја напушти и Црна Гора

Објавено

на

ОТП Банка објави дека Комерцијалната банка на Црна Гора, црногорската подружница на ОТП банка, потпиша договор со цел купување на 90,56% од акциите на Сосиете Женерал   (SGM).

Договорената цена за купување на 90,56% од акционерскиот капитал на Сосиете Женерал Монтенегро изнесува 40.455.538,00 евра. Набавната цена за една акција изнесува 461,81 евра.

“Со пазарно учество од 11,5%, Сосиете Женерал Монтенегро (SGM) е четврта по големина банка на црногорскиот банкарски пазар и како универзална банка е подеднакво активна и во делот на физичките и на правните лица. Остварувањето на финансиска трансакција се очекува да се случи во наредните месеци, во зависност од добивањето на неопходните регулаторни одобренија”, соопштуваат од ОТП банка.

Странски банки

Дојче банк и Комерцбанк во формални преговори за спојување!

Објавено

на

Двете најголеми германски банки, Дојче банк и Комерцбанк, ќе започнат формални преговори за спојување. Оваа најава става крај на шпекулациите кои кружеа низ медиумите изминатиов период. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Raiffeisen bank ja посакува Комерцијална банка!?

Објавено

на

На “радарот” за потенцијални аквизиции на Raiffeisen bank International (RBI), меѓу другите, се наоѓа и Комерцијална банка а.д. Београд, беше откриено на денешната прес-конференција на RBI во Виена. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Се спојуваат два банкарски гиганти, акциите пораснаа до небо!

Објавено

на

Акциите на Дојче банк и Комерцбанк драстично ја зголемија својата вредност, по веста дека раководството на Дојче банк договорило прелиминарни разговори за евентуалното спојување на овие две финансиски институции. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange