Connect with us

Странски банки

Сосиете Женерал ги продава банките во регионот?

Објавено

на

Повторно се актуелни гласините за преструктуирање во банкарскиот сектор во регионот, со оглед на тоа дека дел од бугарските и српските медиуми пишуваат дека Сосиете Женерал се повлекува од пазарите во централна и источна Европа.

Бугарскиот портал Capital.bg ја објави веста за повлекувањето, наведувајќи дека од СоЖе не се задоволни со својата позиција на овие пазари, особено бидејќи банката не го заземала лидерското место во регионот.

Потенцијалниот купувач на СоЖе, согласно шпекулациите е унгарската ОТП Групација, од каде одбиле да коментираат за овој договор – наведува Capital.bg.

Овие шпекулации беа актуелни пред една година, но тогаш официјално беше соопштено дека продажбата на СоЖе нема да се случи.

Сепак, медиумите во Бугарија повторно ја актуелизираа оваа тема, а согласно нивните информации, освен ОТП Група, друг потенцијален купувач е американскиот фонд Аполо Глобал Менаџмент, од каде исто така ниту ги потврдија ниту ги негираа гласините.

Покрај СоЖе во Бугарија, предмет на продажба се и подружниците во останатите 5 (пет) земји во регионот – Србија, Албанија, Македонија, Црна Гора и Молдавија.

Минатата година ОТП Група веќе изврши купување на една членка на СоЖе во регионот – хрватската Сплитска банка.

Согласно пишувањата на Bankar.rs, овие пазари во моментов се презаситени и непривлечни, а токму тоа е причината поради која СоЖе се повлекува, особено фактот што банката во најголем дел од овие земји не влегува ниту во топ 3 банки во банкарските пазари на тие земји.

Странски банки

Санкциите на САД врз руските банки ќе значат „економска војна“

Објавено

на

Рускиот премиер Дмитриј Медведев изјави дека Москва ќе смета „објава на економска војна“ и оти ќе се „одмазди“ економски, политички или ако е потребно и со други средства, доколку САД наметнат санкции за руските банки или забрана на нивна употреба на одредена валута.

Денешниот говор на Медведев доаѓа откако САД објавија нова рунда на санкции, а американските законодавци предложија дополнителни мерки, вклучително ограничување на работењето на неколку државни руски банки и нивна употреба на американскиот долар.

„Не сакам да ги коментирам разговорите за други санкции, но можам да кажам една работа: нешто како забрана на работењето на банките или на една или друга валута, ќе биде можно целосно да се нарече објава на економска војна, рече Медведев за време на неговата посета на полуостровот Камчатка на рускиот Далечен Исток додавајќи:

„И би било неопходно на оваа војна да се реагира економски, политички или ако е потребно, со други средства. И нашите американски пријатели треба да го разберат ова“, рече Медведев.

Продолжи со читање

Странски банки

Лошата економија на Турција е закана за европските банки

Објавено

на

Од почетокот на годинава турската лира загуби околу една третина од вредноста во однос на американскиот долар и еврото. Инфлацијата во Турција се искачи на 15%, а економскиот пораст во меѓувреме е под нивото коешто беше досега вообичаено.

И Европската централна банка (ЕЦБ) сега го набљудува драстичниот пад на турската валута. ЕЦБ ја анализира поврзаноста на европските банки со Турција. Дали се заканува заразата да премине и на европскиот банкарски систем?

Надзорните органи на ЕЦБ сѐ уште не ја оценуваат ситуацијата како критична, напиша „Фајненшл тајмс“ денеска, повикувајќи се на неименувани лица запознати со надзорот. Сепак, големите банки ББВА од Шпанија, италијанската Уникредит и француската БНП Парибас се особено изложени на опасност. „Фајненшл тајмс“ информира дека надзорните органи на ЕЦБ ја набљудуваат ситуацијата веќе неколку месеци. Официјална изјава од ЕЦБ за ваквите информации на весникот сѐ уште нема.

Досегашниот полет на Турција беше во голем дел финансиран од кредити. Стручњаците предупредуваат на опасноста од високо приватно задолжување во американски долари, зашто долговите поради падот на курсот на лирата на тој начин само се зголемуваат. Освен тоа, Турција е упатена на постојано влевање на странски капитал со што го финансира својот увоз.

Со оглед на високата инфлација од, официјално, 15% економистите препорачуваат зголемување на основната каматна стапка од страна на Централната банка. Но, претседателот Ердоган тоа го спречува. Тој лично се нарече „противник на каматите“ и најави уште поголема контрола над монетарната политика.

Ердоган сака банките и натаму да даваат евтини ркедити, за да го поттикнуваат економскиот пораст, но инвеститорите стравуваат дека може да дојде до „прегревање“. Турските претпријатија имаат кредити во висина од речиси една третина од турскиот брутодомашен производ.

Опасностите за еврозоната се додуша ограничени, но банки од три земји од еврозоната имаат поголеми побарувања од Туција, оценуваат експертите. Според Беренберг-банката, Шпанија има побарувања од 81 милијарда евра, Франција од 35 милијарди, а Италија од 19 милијарди евра.

Турскиот економист Коркут Боратав е на мислење дека финансиска криза може да се избегне само со програма за помош од ММФ. Во 2001 година земјата доби кредит од 10 милијарди американски долари и мораше да спроведе програма за санација. „ММФ тогаш успеа да ја натера турската држава да ги обезбеди долговите на приватниот сектор“, вели Боратав и додава: „Ако Турција побара помош од ММФ и ги подржави долговите, тоа ќе биде спас и за европските банки.“

Продолжи со читање

Странски банки

Италија го продава својот удел во најстарата банка во светот

Објавено

на

Италија планира да го продаде својот мнозински удел во најстарата светска банка „Monte dei Paschi di Siena“, стои во официјалната изјава на министерот за економија Џовани Триа, посочувајќи ги можните несогласувања меѓу владејачката коалиција во Рим.

„Monte dei Paschi di Siena“ е италианска банка основана на 4-ти Март 1472 година и се смета за најстара банка во светот. Годишниот профит на банката изнесува 4.282 милијарди долари. Има 2 032 филијали во Италија и 41 во странство.

Државата поседува 68% од финансиската институција, откако и обезбеди финансиска помош во 2016-та година во рамките на 5-годишната спасувачка програма, договорена во соработка со Европската комисија, која вклучува посветеност на Рим да го продаде целиот свој удел во рок кој не се открива.

Покрај Италија, односно Министерството за Економија и Финансии, други мнозински сопственици на банката се General Group со 4,329% и сопствени акции на банката 3,181%.

 

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange