Connect with us

Анализи

Совети од УНИБанка за превенција од ширење на Корона вирусот

Објавено

на

УНИБанка ги информира своите почитувани клиенти дека, согласно препораките и одлуките на Владата на Република Северна Македонија поврзани со појавата на Ковид-19  (Kорона вирус), Банката воведе мерки за превенција и заштита на вработените и на клиентите.

УНИБанка апелираме како општествено одговорна компанија доследно да се следат препораките на Министерството за здравство и Владата бидејќи здравјето на сите нас е заедничка одговорност.

За Експозитури

Мрежата на експозитури на УНИБанка е со полно работно време, но во интерес на здравјето на сите, Банката препорачува да избегнувате гужва, ракување и долго седење во затворени простории.

Во секоја експозитура  на УНИБанка поставени се средства за дезинфекција. Доколку имате неодложна потреба за посета на некоја од експозитурите, Банката Ве замолува да ги користите средствата за дезинфекција.

Дополнително, доколку Ви треба консултација со вработен во некоја од експозитурите, на следниот линк се достапни телефонските броеви и мејл адресите на експозитурите

Мрежа на експозитури во Скопје
http://www.unibank.mk/categories/view/296

Мрежа на експозитури низ Македонија
http://www.unibank.mk/categories/view/297

Услуги

Користете Мобилно и Електронско Банкарство .

Мобилните апликации My Unibank и UNI Token се достапни за бесплатно превземање од каталогот за апликации поддржан од соодветниот оперативен систем – Google Play и AppStore.
http://www.unibank.mk/categories/view/507

Плаќајте со Вашата бесконтактната Mastercard и Visa картички или со бесконтактен стикер од УНИБанка, брзо и безконтактно само со доближување на картичката или стикерот на ПОС терминалот.  На тоj начин избегнувајте директен контакт со банкноти.
http://www.unibank.mk/categories/view/261

Подигање готовина од мрежата банкомати на УНИБанка
http://www.unibank.mk/atms

Аплицирајте за сите кредитни продукти за физички лица на Банката без чекање во ред, преку мобилното банкарство на УНИБанка/ My Unibank  и online на следниот линк:
https://e-unibanka.mk/online/

УНИБанка е достапна за своите клиенти во секое време за сите прашања, консултации и потреби на телефонскитe бројве +389 2 3286 100; +389 2 3111 111 

E-маил: info@unibank.com.mk, како и на социjалните мрежи на Банката.

Анализи

Висок поврат на ДДВ за фирмите: 206 милиони евра во првото полугодие и покрај кризата од КОВИД-19

Објавено

на

Во првото полугодие од 2020 година извршен е поврат на ДДВ кон фирмите од 12,7 милијарди денари или 206,5 милиони евра, што е за 6% повеќе во однос на лани или за 660 милиони денари повеќе. Ова е највисок поврат на ДДВ за овој период во однос на изминатите години, што е значајно особено ако се земе предвид кризата предизвикана од КОВИД-19. (more…)

Продолжи со читање

Анализи

Ангеловска-Бежоска: Со сигурност можеме да кажеме дека шпекулациите поврзани со курсот на денарот не се поткрепени со економски аргументи

Објавено

на

Во сите досегашни епизоди на криза, стабилниот курс на денарот претставува главен фактор на одржување на макроекономската стабилност. Нема компромис во однос на постојниот режим на курсот. Јавноста треба да има потполна доверба во нашата заложба и во нашиот капацитет успешно да продолжиме со постојната монетарна стратегија на стабилен курс на денарот. (more…)

Продолжи со читање

Анализи

Банкнотата од 50 евра е најпопуларна кај фалсификатoрите

Објавено

на

Од 2002 година, кога беше воведена евро валутата, откриени се 19 милиони фалсификувани банкноти на оваа валута со лична вредност од 1,2 милијарди евра. (more…)

Продолжи со читање

Популарно