Connect with us

Останато

Скопје по седми пат домаќин на Самитот Македонија 2025

Објавено

на

Од 7-ми до 10-ти ноември, Скопје по седми пат ќе биде домаќин на Самитот Македонија2025. Самитот претставува водечка регионална платформа за споделување на последните светски трендови во бизнисот, инвестициите, технолошките иновации и одговорното лидерство.

Се очекуваат повеќе од 50 исклучителни говорници, а од кои повеќе од 20тина веќе го потврдија
своето учество, меѓу кои: Скот Ресник – Извршен Директор на StartingBlock Madison – САД; Максимилијан Ламбертсон од Одделот за истражување на The Economist – Велика Британија; Игор И. Тулевски -Кардиолог и ко-основач на кардиолошките центри во Холандија; Кати Ицева –Главен менаџер за софтверско инженерство во Мајкрософт – САД, Љупка Арсова – Постар инженер за животна средина во Eastern Research Group, Inc. – САД; Сесилија Херцел – Партнер и Директор по стратегии во Odyssey AB, Шведска и многу други.

Официјалната програма на Самитот ќе биде исполнета со над 20 панел-дискусии и паралелни работилници. Очекуваме интересни дебати за вредносно лидерство, стратегии за brain gain, светските економски трендови, регионалните инвестиции и економските перспективи. Ќе се зборува и за најдобрите практики во изворите на обновлива енергија, научните паркови и центрите за иновации, а особено внимание ќе биде посветено и на најновите технологии во здравствената грижа.

Годинава Самитот одбележува 7 години и 10 години од постоењето на организацијата. Па така, за првпат ќе биде организирана и добротворна гала-вечер во чест на Џон Битов Постариот, каде ќе бидат претставени успешни стории на тројца талентирани студенти од ранливи категории, кои добија средства од добротворниот фонд на Македонија2025 и за прв пат ќе биде врачена статуетката Џон Битов Постариот.

Редовната регистрација за Самитот е отворена до 30-ти септември со поволности за мали и
средни компании на официјалната веб-страна.

Останато

Нов повик од ФИТР за старт-ап и спин-оф компании

Објавено

на

Заинтересираните од денеска, па во наредните 50 дена ќе можат да аплицираат во Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) за добивање средства од првиот јавен повик за старт-ап и спин-оф компании во вкупен износ од еден милион евра што се реализира во соработка со Светска банка. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен изнесува 24 210 денари

Објавено

на

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во август 2018, изнесува 24 210 денари. Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по
вработен, во август 2018 година, во однос на август 2017 година, изнесува 105.7. 
(more…)

Продолжи со читање

Останато

Во среда стартуваат најголемите бизнис саеми: Градежништво и Технома 2018

Објавено

на

Во рамките на саемската трилогија која се случува есенва на нова локација, комплекс ВИП Арена Борис Трајковски се случуваат и двата најголеми бизнис саеми, 15. издание на Саем на Градежништво заедно со осмиот по ред RealExpo (саем на недвижности), како и 44. издание на Технома, саемот кој ги собира движечките компании од областа на металургија, електроника, енергетика, неметали, градежништво, обезбедување и заштита. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange